Správným nastavením plastových oken před zimou můžete ušetřit tisíce za vytápění. Stačí znát jednoduchý fígl

Fotografie: Depositphotos

Jak se před zimou vypořádat s těsněním oken a přitom nezapomenout, že čerstvý vzduch je pro naše zdraví nezbytný? Seřízení oken tento ožehavý problém snadno vyřeší.

Moderní plastová okna mají mnoho výhod, díky nimž si získala oblibu lidí po celém světě. Aby však plastová okna správně fungovala a plnila svou funkci, je potřeba dbát na jejich správnou údržbu. Měli byste vědět, že během topné sezóny můžeme netěsnými okny ztratit až 1/4 tepla. To se odráží na našich účtech, takže se vyplatí dbát na to, abychom předem předešli zbytečným výdajům.

Příprava oken na zimu

Pokud plastová okna netěsní, může to znamenat, že došlo k vykloubení nebo poškození závěsů a kování, opotřebení těsnění nebo k nesprávnému nastavení excentrů zajišťovacích válečků. Je vhodné zkontrolovat stav kování a závěsů. Nesmí být uvolněné. V takovém případě byste měli použít šroubovák a provést nastavení všech částí okenních mechanismů. Poté je ochraňte tyto komponenty technickou vazelínou nebo tukem na bázi silikonu.

Fotografie: Freepik

Jak provést zkoušku těsnosti? Stačí mezi křídlo a rám vložit list papíru a okno zavřít. Pokud papír vypadne, znamená to, že uniká velké množství tepla. Moderní plastové rámy mají tzv. excentrické válečky. Jsou umístěny na každém křídle z obou stran.

Existují tři způsoby jak okna správně nastavit

Abychom okna připravili na zimu, tj. nastavili je do posledního ze tří režimů, budeme potřebovat imbusový klíč. Polohu excentrického válce kontrolujeme otáčením v obou směrech. Pak jej nastavte tak, aby byl tlak nejsilnější při zavřeném okně. 

Fotografie: Freepik
  • Letní  – přítlačná síla je nejmenší, a proto je okno nejméně těsné;
  • Neutrální – střední přítlačná síla, značka na válečku svislá;
  • Zima – válec otočený o 180 stupňů oproti letnímu režimu, maximální přítlačná síla.

Nezapomínejte na správné těsnění

Samozřejmě se vyplatí věnovat pozornost také těsněním, zejména těm ve spodní části rámu, protože ta se poškozují nejrychleji a nejčastěji. Pokud nenajdete žádné poškození, stačí je konzervovat silikonovým tukem nebo technickou vazelínou. Pokud jsou těsnění ve vašem okně poškozená, je nutné je vyměnit. To by se však nemělo provádět v mrazivém počasí.

Fotografie: Freepik

Těsnění by mělo být vybráno na základě technických parametrů vašich oknech. Lze je snadno pořídit v různých velikostech v každém hobbymarketu. Než však těsnění začnete montovat, měli byste rám důkladně očistit od všech nečistot. Těsnění by měla být nalepena po odstranění ochranné pásky.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]