Okna nezdobí pouze záclony, ale i okenní kování

Okenním kováním se myslí okenní klika, která stejně jako klika u dveří závisí na našem vkusu a celkovém bytovém zařízení. Vzhled kliky a kování zdobí interiér i venkovní prostor víc než byste čekali. Okenní kliky mohou být plastové, z nerezu, mosazné či kovové. Vybírat nemusíme pouze mezi vhodným materiálem, ale i stylem. Okenní klika je neodmyslitelnou součástí každého okna. Bez ní bychom jen stěží otevírali a zavírali okna či balkónové dveře. To však neznamená, že podceníme výběr tohoto sortimentu.

Plastová okna jednoznačně vítězí

Dřevěná okna si domů pořizuje pouze čtvrtina zákazníků. Zatímco plastové výrobky si získaly mnohem větší popularitu. Je to především z důvodu ceny, kvality i dlouhé životnosti. Jestliže se však kupující rozhoduje pro dveřní výplň, hraje PRIM stále dřevo. Okenní kliky představují v interiéru velmi důležitou roli a je úplně jedno, zda se jedná o okna z plastu či dřeva. Mimo praktického využití jde především o vzhledově zajímavý prvek vnitřních prostor. Zatímco v minulosti zakrývali téměř celá okna záclony a těžkopádné závěsy, dnes se volí žaluzie, moderní roletky a co nejvíce denního světla. Celé okno tak zůstává hezky na očích. Zkazit tento výhled kýčovitou klikou by se nemuselo vyplatit.

Co okno to originál

Každé okno i místnost, ve které je umístěno vyžaduje naprosto jiný styl a zpracování. Z tohoto důvodu je okenní kování vyráběno v rozličných designových variantách. Od moderního pojetí až po retro. V levném, ale i luxusním provedení za vyšší cenu s možností zamykání pro vaše větší bezpečí, pokud máte okna například v přízemí. Vždy je pouze nutné znát odpovídající rozměr. Okenní kování můžete sladit s povrchovou úpravou oken. Pěkná klika dotvoří a ozvláštní konečnou podobu okna či balkónových dveří. Při výběru je nutné skloubit funkčnost i vzhled.

Obrázek: pixabay.com