Nastavte plastová okna na zimní režim svépomocí a ušetřete tak za vytápění domácnosti

Fotografie: Freepik

Řada lidí si přidělává zbytečně vrásky na čele kvůli nedokonalému přiléhání oken. Přitom stačí, když rámy přenastavíte na takzvaný zimní režim. Řada firem dodává okna již nastavená, avšak u těch starších je potřeba tento proces zvládnout v domácích podmínkách. Není to ale nic složitého.

Nastavení oken na zimní režim krok za krokem

Aby vaše okna opět dokonale doléhala, postupujte následovně:

  • Sežeňte si šestihrannou kovovou kličku (obvykle bývá součástí běžného nářadí).
  • V rámu okna vyhledejte šestihranný otvor (dle obrázku).
  • Kličkou otočte proti směru hodinových ručiček, tak nastavíte onen zimní režim.

Pakliže si nebudete vědět rady, jak na to, požádejte o pomoc buď odborníka, nebo zkušenějšího známého.

Jak se postarat o to, aby okna skutečně těsnila

U starších typů oken nemusí přenastavení na zimní režim zcela pomoci. Proto je vhodné zkontrolovat i jiné záležitosti. Profukování okna celkem snadno zjistíte tak, že na skle spatříte zamlžení.

Fotografie: Freepik

Pravděpodobně vám z bytu nějaký ten vzduch uniká. Zaměřte se tedy na kontrolu gumového těsnění, možná potřebuje vyměnit. Utemovat okenní rámy je možné i speciálními fóliemi a tmelícími materiály.

S tímto procesem se raději obraťte na specialisty. Nejzazším řešením, jak předejít unikání tepla z místnosti, je pak samozřejmě kompletní výměna oken.

Fotografie: Freepik

V případě, že žijete v památkové zóně, zjistěte si možnosti ohledně použití plastových okenních rámů. Někde mohou být povoleny pouze ty dřevěné.

Běžná péče o okna, aby dlouho vydržela

Živostnost oken můžete svým zodpovědným přístupem prodloužit. Pravidelně je tedy omývejte neagresivními čisticími prostředky, také nezapomeňte na časté větrání (v zimě rychlé a intenzivní).

Fotografie: Freepik

Tak předejdete tvorbě nepříjemných a škodlivých plísní v okolí rámů. Kromě jiného není vhodné na otevřená okna věšet jakékoliv oděvy, tím je zbytečně mechanicky zatěžujete. Jestliže disponujete starými dřevěnými okny, je dobré udržovat i jejich svrchní materiál.

Fotografie: Freepik

Ošetřete je speciálními přípravky na dřevo a čas od času přetřete třeba voděodolnými a omývatelnými barvami zvenku i zevnitř. Údržba plastových moderních oken je v zásadě velice jednoduchá.

Postačí je otírat navlhčenou houbičkou a občas můžete pro jistotu dotáhnout i těsnění kolem kliky (naleznete pod krytem). Pečujte o svá okna zodpovědně, můžete tím dost ušetřit za teplo.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]