Sušení prádla v interiéru může způsobovat zdravotní problémy

Fotografie: iStock

Zatímco pračku máme doma všichni, o sušičce se totéž říci rozhodně nedá. Sušení prádla tak představuje problém. Většina lidí suší prádlo, kde se dá, nejčastěji na sušáku rozloženém v ložnici či obývacím pokoji, případně také na topení či přehozené přes židle. Nejnovější studie nicméně prozrazují, že sušení prádla takovýmto způsobem není příliš zdravé.

Proč bychom prádlo doma neměli sušit?

Důvodem je zejména to, že prádlo vyndané z pračky a rozložené v různých místnostech přispívá ke zvyšování úrovně vlhkosti v domácnosti. Tato vlhkost pak kondenzuje například na oknech či zdech, zejména za nábytkem a zde časem může vést ke vzniku plísní.

Ty poté do vzduchu v domácnosti vylučují své spory, které mohou být důvodem vzniku nejrůznějších alergií, astmatu či dalších problémů s dýchací soustavou.

Nejčastěji tyto problémy postihují děti, starší osoby či osoby s oslabenou imunitou či citlivou pokožkou. Podobný problém jako sušení prádla ale přestavují také další činnosti, zejména vaření a sprchování. I při nich vzniká velké množství vlhkosti. Samozřejmostí by tak mělo být používání digestoří, větráků či alespoň pravidelné větrání pomocí okna.

Fotografie: Pixabay

Jak bychom měli prádlo správně sušit?

V letních měsících či za slunečných dní je odpověď jednoduchá. Pokud to je jen trochu možné, sušte prádlo venku. Ať již na zahradě, na balkoně či na venkovním sušáku na okně.

Fotografie: Pixabay

Venku je možné prádlo velmi dobře sušit i v případě, že je mráz či fouká vítr, ten dokonce způsobí to, že prádlo uschne rychleji. Pokud prší a prádlo opravdu musíme sušit v interiéru, pověste prádlo na sušák tak, aby se vzájemně nedotýkalo a aby byl mezi jednotlivými oděvy volný prostor.

Při sušení na sušáku prádlo před jeho pověšením protřepejte a vytvarujte do požadovaného tvaru, saka a košile se vyplatí sušit na ramínku. Usnadní vám to nejen sušení, ale také následné žehlení. Svetry a další vlněné oblečení samozřejmě nevěšte, ale sušte je horizontálně.

Vyplatí se rovněž investice do odvlhčovačů neboli vysoušečů vlhkosti, které v případě sušení prádla v místnosti můžete použít. Měli byste mít na paměti, že vlhkost v interiéru by za žádných podmínek neměla překročit šedesát procent. Optimální poté je, pokud je odvlhčovač navíc kombinován s čističkou vzduchu, která odstraní případné plísně a další alergeny.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]