Tlustice je v domácnostech oblíbená rostlina. Podpořte její růst přírodní cestou

Tlustice neboli Crassula je velmi zajímavě vyhlížející rostlina, která pochází z Afriky. Některé její druhy byly pozorovány i v Americe, či Austrálii. V interiérech lidé nejčastěji pěstují tlustici vejčitou. Ta má listy velice silné a někdy mohou svým tvarem připomínat i kulaté mince. Právě proto je některými lidmi tato rostlina označovaná i jako strom peněz.

Do rodiny by tento odolný pokojový sukulent měl údajně přinést mnoho finanční radosti a úspěchu. Mezi další druhy tlustic, které lze zpozorovat na českých zahrádkách, jsou tlustice skalní, stromkovitá, nebo srdčitá. Druhů ovšem po světě existuje celá řada. Co se týká péče o rostlinu, není nikterak náročná. Tlustice vydrží skoro nemožné. Jak podpořit její správný růst?

Účinné metody k vylepšení růstu rostliny

Aby vaše tlustice vejčitá dobře rostla, můžete ji doplnit živiny těmito metodami:

  • Kvasnicový koktejl: k roztoku budete potřebovat asi litr převařené vody v kterém rozpustíte zhruba 10 gramů droždí a jednu lžičku cukru. Suroviny dobře promícháte a necháte odstát asi den. Pak svou tlustici zaléváte dle potřeby.

  • Botanická limonáda: tento výživný roztok vaši rostlinu náležité vzpruží. Potřebovat budete jeden citron, dvě mandarinky a půl litru horké vody. Ovoce oloupejte a vložte jeho kůru do vroucí vody. Nechte louhovat asi tři dny, pak zřeďte v poměru 1 ku 3 čistou vodou a kropte tlustici.

  • Hnojivo z dřevěného popela: převařte si litr vody a vsypte do ní dva šálky dřevěného popela. Nejlépe z lípy, nebo břízy. Nechte odstát asi týden na temném místě a rostlinu pravidelně zalévejte.
  • Tinktura z vaječných skořápek: pět skořápek z vajíček rozemelte na jemný prášek a zalijte půl litrem vroucí vody. Nechce louhovat asi dvanáct dní na tmavém místě a tlustici pak tinkturou zalejte.

Čemu se vyvarovat a kdy je nejvhodnější tlustici přírodními hnojivy zalévat?

Pakliže budete chtít, aby vaše tlustice vykvetla, rozhodně ji nehnojte produkty, které obsahují dusík. Ten totiž zabraňuje vytvoření poupat. Podpoří pouze správný růst listů. Přírodní hnojiva přidávejte k rostlině nejlépe ve večerních hodinách, či za oblačného počasí.

Obecná pravidla pro pěstování tlustic

Tlustice jsou nenáročné rostliny, avšak potřebují ke svému správnému vývoji dostatek světla. Pokud jej nemají, jejich listy mohou žloutnout a odpadávat. Důležitá je i okolní teplota. Pokud je pěstujete venku, při teplotě kolem 10 stupňů Celsia byste s tlusticí neměli nic dělat (nezalévat, ani nehnojit). Pokud by snad venku panovaly velké mrazy, je dobré ji před nimi ochránit, jinak může umrznout. Nejraději má půdu písčitou (volte substrát pro sukulenty a kaktusy) a zálivku snese spíš mírnou. Květem tlustice se můžete těšit až sedm měsíců v roce.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]