Správné kroky při péči o vánoční kaktus zajistí, že o Vánocích pokvete o sto šest

Fotografie: PxHere

Vánoční kaktus si získává stále více oblíbenců. Z botanického hlediska je nazýván i jako schlumbergera. Tohle pojmenování nese už od roku 1858. Tehdy francouzský botanik jménem Charles Llomer pojmenoval rostlinu podle legendárního sběratele a výzkumníka kaktusů Frederica Schlumbergera. Aby vám tato pokojová květina pěkně rostla zejména ve sváteční dny, zaměřte se na následující kroky ohledně péče.

Jaké mohou být důvody absence květu u vánočního kaktusu?

Lámete si hlavu nad tím, proč vaše schlumbergera nekvete, i přesto, že jste ji věnovali významnou péči?

Problém může být v následujících bodech:

  • Květina nemá dostatek přirozeného světla: vánoční kaktus nesnáší přímé sluneční světlo, avšak ke svému dobrému růstu i tvorbě květu potřebuje jisté denní světlo. Zvolte tedy jakousi zlatou střední cestu, dopřejte schlumbergeře například polostín.
Fotografie: Freepik
  • Vánoční kaktus nemá dostatek živin: hnojit potřebuje čas od času každá rostlina. Tím jí dodáte potřebné minerální látky. Na schlumbergeru používejte produkty určené pro kaktusy všeobecně. Množství používaného hnojiva se také liší od toho, v jakém ročním období se zrovna nacházíte. Pokud si nebudete jistí, optejte se odborníka v zahradnictví.
  • Rostlina nemá přísun vláhy, který potřebuje: svůj vánoční kaktus zalévejte občas, ale dostatečně. Používejte k tomuto účelu především vodu odstátou nebo dešťovou. V případě, že neposkytnete květině dostatek tekutiny, můžete její proces kvetení značně zpomalit.
Fotografie: Freepik
  • Kaktus jste nepřesadili déle jak pět let: čas od času je nutné schlumbergeru také přesazovat do jiného květináče. Pokud byste tak neučinili, kořenový systém nemusí dobře prospívat a přestane se rozvíjet. To může způsobit zadržování vlhkosti ve spodní části rostliny, což jí obecně uškodí. Vždy volte o něco málo větší květináč, aby se kořeny skutečně dobře vyvíjely.
Fotografie: Pixabay
  • Schlumbergeru často přesouváte z místa na místo: některé rostliny špatně snášení, když je přesouváte v místnosti jinam. Stejně je tomu u vánočního kaktusu. V momentu, kdy zaznamenáte výskyt prvních poupat, je povoleno květinou otáčet jen mírně a kolem osy. Rozhodně ji nedávejte na jiná místa, nemuselo by jí to prospět a začala by chřadnout.

Na jaké aspekty se ještě zaměřit, aby váš vánoční kaktus na svátky vykvetl?

Důležité je také sledovat celkový vzhled rostliny. Jestliže váš vánoční kaktus neroste do výšky a je stále malého vzrůstu, může se jednat o jakýkoliv předešlý problém, nebo napadení škůdci.

Preventivně můžete schlumbergeru přesadit a ošetřit ji insekticidy a přidat do substrátu hnojiva. V zimních měsících nechte klidně vánoční kaktus ve stínu, právě tma v tomto období působí příznivě na rozvoj pupenů.

Fotografie: Freepik

Rovněž se zaměřte na optimální vlhkost a teplotu ovzduší v místnosti, kde rostlinu pěstujete. Ideální je 12 až 16 stupňů Celsia, je tedy vhodné schlumbergeru přemístit například do předsíně, kde je chladněji. Co se týká zálivky, tu aplikujte na podzim a v zimě v mírném množství, na jaře, a především v létě můžete vláhu dodávat ve větším rozsahu.

Jak schlumbergeru správně přesadit?

Při přesazování vánočního kaktusu se soustřeďte i na vhodný substrát. Na dno květináče můžete umístit kamínky, štěrk, nebo dřevěné uhlíky. Nádoba musí mít odtokový otvor, aby se u květiny nekumulovala vlhkost.

Půda by měla být s příměsí rašeliny, říčního písku a drceného dřevěného uhlí (dobrý je např. i agroperlit). Schlumbergeru přesazujte jednou za dva až tři roky nikoliv déle.

Rostlinu ošetřete tak, že odstraníte poškozené kořínky a ty zbylé omyjete teplou vodou a následně vysušíte. Po přesazení kaktus nezalévejte asi tři až pět dní. Při hnojení se vyvarujte dusíkatým látkám, pokud chcete, aby rostlina kvetla.