Správné kroky při péči o vánoční kaktus zajistí, že o Vánocích pokvete o sto šest

Fotografie: PxHere

Vánoční kaktus si získává stále více oblíbenců. Z botanického hlediska je nazýván i jako schlumbergera. Tohle pojmenování nese už od roku 1858. Tehdy francouzský botanik jménem Charles Llomer pojmenoval rostlinu podle legendárního sběratele a výzkumníka kaktusů Frederica Schlumbergera. Aby vám tato pokojová květina pěkně rostla zejména ve sváteční dny, zaměřte se na následující kroky ohledně péče.

Jaké mohou být důvody absence květu u vánočního kaktusu?

Lámete si hlavu nad tím, proč vaše schlumbergera nekvete, i přesto, že jste ji věnovali významnou péči?

Problém může být v následujících bodech:

  • Květina nemá dostatek přirozeného světla: vánoční kaktus nesnáší přímé sluneční světlo, avšak ke svému dobrému růstu i tvorbě květu potřebuje jisté denní světlo. Zvolte tedy jakousi zlatou střední cestu, dopřejte schlumbergeře například polostín.
Fotografie: Freepik
  • Vánoční kaktus nemá dostatek živin: hnojit potřebuje čas od času každá rostlina. Tím jí dodáte potřebné minerální látky. Na schlumbergeru používejte produkty určené pro kaktusy všeobecně. Množství používaného hnojiva se také liší od toho, v jakém ročním období se zrovna nacházíte. Pokud si nebudete jistí, optejte se odborníka v zahradnictví.
  • Rostlina nemá přísun vláhy, který potřebuje: svůj vánoční kaktus zalévejte občas, ale dostatečně. Používejte k tomuto účelu především vodu odstátou nebo dešťovou. V případě, že neposkytnete květině dostatek tekutiny, můžete její proces kvetení značně zpomalit.
Fotografie: Freepik
  • Kaktus jste nepřesadili déle jak pět let: čas od času je nutné schlumbergeru také přesazovat do jiného květináče. Pokud byste tak neučinili, kořenový systém nemusí dobře prospívat a přestane se rozvíjet. To může způsobit zadržování vlhkosti ve spodní části rostliny, což jí obecně uškodí. Vždy volte o něco málo větší květináč, aby se kořeny skutečně dobře vyvíjely.
Fotografie: Pixabay
  • Schlumbergeru často přesouváte z místa na místo: některé rostliny špatně snášení, když je přesouváte v místnosti jinam. Stejně je tomu u vánočního kaktusu. V momentu, kdy zaznamenáte výskyt prvních poupat, je povoleno květinou otáčet jen mírně a kolem osy. Rozhodně ji nedávejte na jiná místa, nemuselo by jí to prospět a začala by chřadnout.

Na jaké aspekty se ještě zaměřit, aby váš vánoční kaktus na svátky vykvetl?

Důležité je také sledovat celkový vzhled rostliny. Jestliže váš vánoční kaktus neroste do výšky a je stále malého vzrůstu, může se jednat o jakýkoliv předešlý problém, nebo napadení škůdci.

Preventivně můžete schlumbergeru přesadit a ošetřit ji insekticidy a přidat do substrátu hnojiva. V zimních měsících nechte klidně vánoční kaktus ve stínu, právě tma v tomto období působí příznivě na rozvoj pupenů.

Fotografie: Freepik

Rovněž se zaměřte na optimální vlhkost a teplotu ovzduší v místnosti, kde rostlinu pěstujete. Ideální je 12 až 16 stupňů Celsia, je tedy vhodné schlumbergeru přemístit například do předsíně, kde je chladněji. Co se týká zálivky, tu aplikujte na podzim a v zimě v mírném množství, na jaře, a především v létě můžete vláhu dodávat ve větším rozsahu.

Jak schlumbergeru správně přesadit?

Při přesazování vánočního kaktusu se soustřeďte i na vhodný substrát. Na dno květináče můžete umístit kamínky, štěrk, nebo dřevěné uhlíky. Nádoba musí mít odtokový otvor, aby se u květiny nekumulovala vlhkost.

Půda by měla být s příměsí rašeliny, říčního písku a drceného dřevěného uhlí (dobrý je např. i agroperlit). Schlumbergeru přesazujte jednou za dva až tři roky nikoliv déle.

Rostlinu ošetřete tak, že odstraníte poškozené kořínky a ty zbylé omyjete teplou vodou a následně vysušíte. Po přesazení kaktus nezalévejte asi tři až pět dní. Při hnojení se vyvarujte dusíkatým látkám, pokud chcete, aby rostlina kvetla.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]