Petúnie letos bohatě vykvetou i vám, stačí správná péče

Petúnie jsou nádhernými květinami, které zaujmou především svým květem. Jak zajistit, aby kvetly co možná nejvíce? Jedním unikátním postupem, který můžete znát spíše z ovocných stromů. Máme na mysli postup, kterým je jejich prořezávání. Ano, i u květin je něco takového možné. Stačí pár správných řezů a nejednou bude květů o poznání více. Přesvědčte se sami.

Důležitý je správný čas

Takzvané vegetační období. To je ten termín, kdy by se měly petúnie prořezávat. Jakmile toto období skončí, už je pozdě. Tedy ne úplně, ale už nelze očekávat nijak unikátní výsledky. Proto není na místě otálet. Je třeba sledovat svou rostlinu, a jakmile u ní vegetační fáze nastane, je na místě pustit se do práce.

Nůžky, nůž, nebo prsty

I když mluvíme o prořezávání, ve skutečnosti se jedná spíše o odštípnutí některých částí. Vzhledem k tomu, jak je petúnie křehká rostlina, vám k tomu můžou posloužit i vaše prsty. Stačí jenom danou část jednoduše odštípnout pomocí nehtů. Samozřejmě klasický postup je založený na tom, že použijete buď nůžky, nebo použijete ostrý nůž.

Více výhonků

Toto prořezávání má stejný efekt, jako u ovocných stromů. Zatímco standardně by byl na daném místě třeba jenom jeden výhonek, takto se jich může objevit o poznání více. A to vede k tomu, že bude petúnie košatější a bude tak mít podstatně více květů. Konečně se tak stane ozdobou vaší zahrady, nebo vašeho balkonu.

Odříznutou část nevyhazujte

Důležité je zmínit i to, že odříznutá část nemusí nutně končit v popelnici. Právě naopak. Pokud ji dáte do nádoby s vodou, tak se začnou velmi brzy objevovat kořeny. Díky tomu si vytvoříte nové sazenice této květiny, které následně standardně přesunete do zeminy.

Nebojte se radikálních řezů

Podobně jako u ovocných stromů, ani u petúnie se nebojte v některých případech radikálních řezů. I když to může vypadat, že ji znehodnocujete, tak po několika měsících zjistíte, že výraznější proříznutí bude mít na její velikost a tedy i krásu velmi pozitivní vliv.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]