Co dělat, když orchidej přestala růst? Stačí odemknout její bod růstu a do 24 hodin se vzpamatuje

Fotografie: iStock

Orchideje patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Jsou ušlechtilé a jejich květy přímo vybízejí k tomu, aby se člověk potěšil pohledem na ně. Vyžadují však patřičnou péči, aby dobře rostly.

Při pěstování orchidejí jejich majitel musí zvládat nejrůznější problémy. Stačí, aby neměly k růstu vhodné podmínky. Orchideje totiž vyžadují teplo, světlo a vzdušnou vlhkost. Nejvíce se jim proto bude dařit na východní nebo západní straně bytu, a to nejlépe na parapetu okna. Krátkodobý výkyv teplot vydrží, ale teplo jim prospívá nejlépe. Rostliny je také nutno pravidelně rosit. Co dělat, když se jim zastaví růst?

Potíže při pěstování orchidejí

Orchideje umějí dělat radost po dlouhou dobu. Jejich květy vydrží i několik měsíců. Někdy se ale stane, že přestanou růst. Většinou za to může zablokovaný růstový bod. V takovém případě je nutné zasáhnout a rostlině pomoci. Není to vůbec složité, takže tento zákrok zcela určitě zvládne i začínající pěstitel.

Jak obnovit růst orchidejí

Jakmile orchidej zastaví svůj růst, je třeba odříznout list, který růstový bod blokuje. Místo je pak vhodné ošetřit peroxidem vodíku, aby se zabránilo vzniku onemocnění plísněmi nebo houbami.

Dále lze pro rostlinu připravit speciální zavlažovací směs, která růst orchideje podpoří. Do půl litru vody dát kousek čerstvého listu aloe vera a dobře vše rozmixujete. Pak výslednou směs použijete při zalévání orchideje, případně pro otírání listů, a to po dobu 14 dnů.

Fotografie: Pixabay

Pořiďte si raději starší rostliny

Nemáte-li dostatek zkušeností s pěstování orchidejí, je lepší si pořídit starší rostlinu. Mladé exempláře jsou totiž na péči náročnější. Před koupí věnujte pozornost listům i kořenům. Listy by měly být sytě zelené, nepoškozené, lesklé a pevné. I kořeny by měly vypadat svěže, jejich odstín je zelený až stříbřitý. Důležitá je i kontrola nasazených poupat. Čím více jich je, tím déle rostlina pokvete. Během přenosu domů by orchidej neměla být vystavena velkému chladu, teplu ani přímému slunci.

Zdroj: GardeningKnowHow