Domácí zálivka dělá zázraky s pokojovými rostlinami. Takto intenzivně vám ještě nikdy nekvetly

Fotografie: Freepik

Péče o pokojovky vyžaduje důkladné ošetřování zejména ve fázi vegetační aktivity, kdy kvetoucí rostliny ženou živiny do pupenů. Pro tento účel můžete využít speciální zálivku, jíž jednoduše připravíte doma.

Pěstování pokojových rostlin je koníček, kterému se věnuje řada lidí zejména kvůli výhodám, jež přináší pro atmosféru a vzhled interiéru. Pokojové rostliny jsou velmi dobrými prostředky, které nevytváří jen estetické a živoucí dekorace, ale také upravují interiérové mikroklima či pomáhají účinně regulovat složení vzduchu v místnosti. Řada pokojovek se navíc používá také jako koření či velmi dobrý repelent, jež pomáhá z místností vyhánět nepříjemný hmyz či hlodavce. Správná péče o pokojové rostliny je tak důležitá především v případě, chcete-li u nich dosáhnout zdravého růstu a bohatého květenství. S tím vám může pomoci také následující recept na velmi výživnou zálivku.

Fotografie: Freepik

Jak vyrobit zálivku pro kvetoucí pokojovky

Tato zálivka obsahuje všechny potřebné živin, které zajistí, že vaše pokojové rostlinky budou mít plné a zdravé květy. Potřebovat budete následující:

  • slupky z cibule – 1 hrst
  • sušené droždí – 2 polévkové lžíce
  • voda – 0,5 l
Fotografie: Freepik

Výroba zálivky je pak realizována následujícím postupem:

  1. Připravte si menší hrnec a vložte do něj cibulové slupky.
  2. Zalijte je vodou a přiveďte k varu.
  3. Poté směs přikryjte poklicí a nechte ji pomalu vychladnout.
  4. Jakmile je směs studená, přeceďte ji do misky.
  5. Přidejte sušené droždí a důkladně promíchejte tak, aby zálivka obsahovala jen minimum hrudek.
  6. Misku přikryjte a nechte 24 hodin stát na suchém a chladném místě.
Fotografie: Freepik

Použití cibulovo-drožďové zálivky

Zálivku je možné aplikovat až druhý den – poté co se ustálí její konzistence. Před zaléváním rostlin je nutné zálivku ještě zředit vodou (ideálně odstátou) v poměru 1:1. Takto připraveným roztokem pak zaléváme především kvetoucí pokojovky dle standardního postupu, tzn. v takovém množství, které je pro ně určeno.

Zálivka se používá především v době, kdy rostliny ženou do pupenů, nebo kvetou, v období vegetačního klidu přejděte raději na klasickou vodní zálivku. U zelených rostlin je možné tento recept také využít, posílíte jejich kořínky i stavbu stonku a listů, které budou silnější a pevnější. Zálivku používejte pouze omezeně, abyste rostliny nepřehnojili.

Zdroj: GardeningKnowHow

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]