Aby fialky byly nejkrásnější široko daleko, je nutné dodržet „tajná“ pravidla pěstování. Pokvetou bez přestávky po celý rok

Fotografie: Depositphotos

Kvetoucí pokojové rostliny nám přinášejí potěšení. Mnohé mají poměrně vysoké nároky na péči, ovšem najdeme mezi nimi i druhy velmi skromné. Mezi nejvděčnější patří africké fialky.

Těžko by se našla optimističtější a přátelštější záhonová květina než fialka. Málokdo však ví, že tyto zahradní rostliny jsou ve skutečnosti výsledkem složitého křížení divoké odrůdy fialky trojbarevné. Přestože fialky dobře rostou v těsných květináčích, vyplatí se je každé dva roky přesazovat. Substrát by měl být lehký a středně úrodný. Stačí jim koupit obyčejnou zahradnickou zeminu s rašelinou a pískem. V každém květináči by měla být jedna růžice rostlin.

Pravidla pro pěstování

Umístěte květináč s rostlinou na útulné místo, kde je dostatek světla, ale ne příliš mnoho slunce. V poledne chraňte fialky před přímým slunečním světlem. Nejlépe je umístit je do okna orientovaného na západ nebo zavěsit silné závěsy. Pro výsadbu zvolte malý květináč o průměru asi deset centimetrů a ne větší než třináct centimetrů. Nejlepší bude plastový.

Zajistěte dobrou drenáž tím, že květináč do poloviny naplníte rozbitými kusy střešních tašek a přidáte trochu dřevěného uhlí. Správná zálivka je pro rostlinu důležitá. Jednou za sedm dní použijte pouze teplou vodu a vylijte ji na dno. Květináč také můžete umístit do nádoby s teplou vodou, ve které bylo rozpuštěno malé množství hnojiva. Pouze voda by se neměla vylévat na horní část květináče!

Fialky hnojte dvakrát měsíčně v době, kdy se objevují květy. Když je rostlina v klidovém stavu, stačí hnojit jednou za třicet dní. Květy přesazujte každý rok, i když jsou pokryté poupaty. Květináč můžete ponechat stejný, ale zeminu je třeba vyměnit za čerstvou. Fialky potřebují postřik a mytí. Pokud se na listech nahromadil prach, postříkejte je v koupelně sprchou a nechte vodu vytéct. V žádném případě nedávejte květiny na okno mokré, jinak se na nich objeví skvrny.

Fotografie: Piqsels

Fialky lze rozmnožovat

Květinu rozmnožujte prostřednictvím listů a zdravé listy sázejte do samostatného květináče. Buďte trpěliví, protože se po dlouhou dobu nemusí viditelně změnit a může se zdát, že odumřou. Veškeré změny probíhají pod zemí, a proto nejsou viditelné. Můžete také jednoduše vložit list do vody a počkat, až se vytvoří kořeny, a teprve poté jej zasadit do hlíny.

Fialky pravidelně prořezávejte a tvarujte, odstraňujte poškozené listy, suché květy a stonky. Nyní víte, jak správně pečovat o fialky v květináčích. Jak jste se již pravděpodobně přesvědčili, není to tak složité, jak se na první pohled zdá. Hodně štěstí!

Zdroj: GardeningKnowHow