Toulcovka je oblíbená rostlina, která ženám přináší štěstí a lásku do domácnosti

Fotografie: Depositphotos

Toulcovka je botanickým jménem nazývaná spathiphyllum. Tato krásná květina se pěstuje po celém světě. Rozeznáváme až padesát jejích druhů. Velmi oblíbená je toulcovka zejména v tropických oblastech Spojených států. Dorůstá někdy až do výšky 120 centimetrů a oplývá zářivými bílými květy ve tvaru jakési misky.

Proto mohou leckdy někomu připomínat i kalu. O této rostlině také panují různé pověry. Údajně je schopná přivábit ženě do života lásku a štěstí. Ostatně, to můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Pěstovat se dá spathiphyllum jak doma, tak na zahradě.

Jak pečovat o toulcovku?

Fotografie: Depositphotos

Každá pokojová rostlina má svá specifika, co se týká péče, proto vám přinášíme důležité informace ohledně toulcovky:

  • Zálivka: toulcovka potřebuje zálivku pravidelnou. Na jaře a v létě rostlině dopřejte tekutiny více než v zimě. Chladnější měsíce zalévejte mírněji. Voda by měla mít pokojovou teplotu a ideální je použít tu dešťovou, případně i odstátou kohoutkovou. Spathiphyllum rovněž vyžaduje neustálou vlhkost prostředí. Toho docílíte tak, že rostlinu dvakrát denně rozprašovačem pokropíte. Zvlhčovat ovzduší v interiéru lze i umístěním nádoby s tekutinou vedle toulcovky nejlépe.
Fotografie: Depositphotos
  • Světlo a teplota prostředí: toulcovka miluje vyšší teploty kolem 20 až 25 stupňů Celsia. Přeci jen pochází z tropických oblastí. Proto dávejte rostlinu na ta místa v interiéru, kde je zajištěná optimální teplota. Chlad by mohl způsobit hynutí květiny. Spathiphyllum neumisťujte na přímé slunce a do průvanu, to by rostlině také nemuselo prospět.
Fotografie: Depositphotos
  • Druh substrátu: toulcovka pochází z oblastí, kde její kořeny prorůstají v půdě přirozeně hnojené opadanými tlejícími listy a větvemi. Proto je ideální vzdušnější substrát s příměsemi stromové kůry, rašeliny a zahradní půdy.
  • Hnojení toulcovky: v období od jara do podzimu by měla být rostlina hnojena univerzálním preparátem alespoň jednou týdně. Zbylé měsíce v roce postačí hnojení toulcovky jednou za 2 až 3 týdny. Hnojiva jsou podstatná zejména pro pravidelný a krásný květ.

Jak na přesazování toulcovky?

Fotografie: Depositphotos

Jednou ročně je dobré spathiphyllum přesadit do většího květináče, aby měla prostor kořenit. Toulcovka při optimálních podmínkách poměrně dost bují a skvěle roste.

Vhodné je použít k přesazování substrát smíchaný z písku, rašeliny, zahradní půdy a tlejících listů. Zeminu je možné prosypat i trochou dřevěného popela, který je přirozeným hnojivem a dodá rostlině mnoho minerálních látek.

Krátce po přesazení je nutné toulcovku přesunout na tmavé a chladné místo. Než vyrostou nové lístky, aplikujte pouze mírnou zálivku bez hnojiv.

Pár vět na závěr

Když se budete řídit těmito základními pravidly pěstování toulcovky, bude vám dělat jen radost svým zářivým květem. Tato květina nepotřebuje příliš. A třeba skutečně přitáhne do vašeho života osudového partnera, co vy víte?

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]