Použití správných přírodních hnojiv zajistí, aby letošní úroda rajčat byla obzvláště sladká a bohatá

Fotografie: Freepik

Hnojivo s dřevěným popelem dodá rajčatům potřebné minerály

Zbyl vám z loňského grilování dřevěný popel? Pak jej určitě nevyhazujte. Hodit se bude dozajista k hnojení rajčat. Připravte si doslova nabíjející rostlinný koktejl s těchto ingrediencí:

  • 1 kilogram dřevěného popela
Fotografie: Freepik
  • 10 gramů kyseliny borité
  • 10 mililitrů jódové tinktury
  • 10 litrů horké vody
  • odstátá voda k ředění roztoku

Začněte tím, že si v horké vodě rozpustíte dřevěný popel a kyselinu boritou. Po vychladnutí tekutiny přilijte jódovou tinkturu a před použitím na rajčata zřeďte hnojivo s odstátou vodou v poměru 1:10.

Fotografie: Freepik

Jaká další přírodní hnojiva lze použít na lepší prospívání rajčat?

Nejen dřevěný popel dokáže dodat potřebné minerály rajčatům. Jako přírodní hnojivo můžete dále použít:

  • Směs droždí, vody a cukru: potřebovat budete na kvasnicové hnojivo cca 6 litrů teplé vody, 15 gramů droždí (ideálně suchého) a 15 lžic krupicového cukru. Vše nechte fermentovat asi půl dne při pokojové teplotě a pak použijte na rajčata.
  • Slepičí trus s vodou: chováte slepičky? Potom sesbírejte do kbelíku slepičí trus, zalijte jej vodou a nechte fermentovat 14 dní. Po uplynutí doby nařeďte hnojivo v čistou odstátou vodou v poměru 1:10. Na rajčata aplikujte jednou týdně.
Fotografie: Freepik
  • Mléčný roztok: dodá rajčatům především vápník, hořčík, jód a draslík. Směs připravte z půl litru mléka a pěti litrů vody. Zalévejte plodiny tímto hnojivem zhruba jednou týdně.
  • Kopřivová směs: v případě, že vám na zahradě rostou kopřivy, nemusíte je po posekání ihned vyhazovat. Skvěle se budou hodit k hnojení rajčat, ale třeba i okurek. Dodají plodinám dusík, vápník, železo a křemík. Hnojivo připravíte z cca ½ kilogramu kopřiv a 5 litrů vody. Necháte kvasit asi týden až deset dní, poté scedíte, naředíte dešťovou vodou v poměru 1:10 a aplikujete na rajčata.

Jednou z možností, jak podpořit růst rajčat, je i zapracování kravského hnoje do půdy těsně přes výsadbou sazeniček. Jinak kromě výše uvedených přírodních hnojiv je možné použít samozřejmě i ta v zahradnictví s označením NPK. Ty obsahují dusík, fosfor a draslík.

Zdroj: Gardenersworld

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]