Maximalizace úrody brambor v českém podnebí: Správná volba sousedících rostlin

Fotografie: PxHere

Aby rostliny na vaší zahradě prospívaly, musíte jim zajistit ty nejlepší podmínky. Důležitou roli hraje také vhodná společnost tvořená sousedními rostlinami.

Brambory bezesporu patří mezi nejoblíbenější přílohy mnoha pokrmů, proto se vyplatí mít vždy jejich zásobu připravenou po ruce. Pokud budete při jejich pěstování dodržovat určitá pravidla, můžete si velmi snadno vypěstovat vlastní bohatou a chutnou úrodu. Pusťte se do zahradničení. Díky těmto typům to zvládne i úplný začátečník.

Jak pěstovat brambory

Tyto rostliny jsou poměrně nenáročné na péči. Porostou vám téměř v jakémkoliv prostředí, a dokonce k jejich pěstování nepotřebujete ani mnoho místa. Poměrně snadno je můžete vysadit také do pěstebních nádob, které pak stačí umístit na vhodné místo. Ke svému růstu potřebují dostatek světla s částečným polostínem, vodu, úrodnou a dobře propustnou půdu a pravidelné doplňování živin. Špatně zvolené sousedící rostliny vás však mohou o celou úrodu připravit.

Co nesázet vedle brambor

Hlízy brambor byste nikdy neměli sázet na místo, kde byla v předešlém roce pěstována rajčata nebo lilky. Na takovém místě riskujete výskyt velkého množství parazitů, kteří by mohli vaši úrodu zlikvidovat. Na produkci brambor mají přímý negativní vliv také fazole, brokolice, zelí, kukuřice, lilek, česnek, cibule, hrášek nebo ředkvičky, jež byste měli od brambor pěstovat co nejdál.

Tajemství úspěšného pěstování brambor. Získejte dostatečné množství na celý rok

Tyto druhy rostlin mohou růst a vývoj brambor zpomalit nebo zcela zastavit. Pokud si druhy při získávání živin vzájemně konkurují, můžete tak přijít o úrodu obojího. Před každou výsadbou proto vždy rozmístění jednotlivých rostlin pečlivě rozplánujte. Jedině tak si zajistíte opravdu bohatou úrodu plnou čerstvých a šťavnatých plodů.

brambory
Fotografie: Pixabay

Co pěstovat poblíž brambor

Dobrými sousedy budou bramborám některé druhy bylin. Vysaďte na vedlejší místo tymián. Jeho přítomnost oceníte v kuchyni při přípravě pokrmů a v záhonu odpudí některé škodlivé druhy hmyzu. Svou přítomností navíc zabrání rozrůstání plevele, pomáhá zadržovat vlhkost v půdě a udržuje stabilní teplotu. Další skvělou bylinou je oregano. Ta do vaší zahrady přiláká opylovače a naopak rostliny ochrání před jelenovitou zvěří.

Zdroj: Santeplusmag

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]