Tajemství úspěšného pěstování brambor. Získejte dostatečné množství na celý rok

Fotografie: Freepik

Brambory jsou skvělou přílohou i samostatným jídlem. Každý správný zahradník touží po pěstování vlastních. A to bez chemikálií, při které je velká úroda. Jenže sklizeň brambor ovlivňují škůdci a proměnlivé počasí. Sází se hlízy, které se hrabou do země.

Hlízy získáváte ze své vlastní úrody, takže tvoříte nekonečný koloběh. Jsou to ty malé drobné, velké se jí. Jenže to má za následek to, že se rok, co rok, na nich usazují patogeny hub a škůdců. Proto je nutné semena jednou za 5 let vyměnit za nové. Jednoduše je koupíte.  

Hlízy 

Nejideálnější hlíza je tak velká skoro jako slepičí vejce. Menší ani větší, nejsou vhodné. Ve chvíli, kdy se chystáte na sadbu, je třeba brambory dopředu připravit. Nemůžete je vytáhnout ze sklepa a zahrabat do země. Takové setí by nebyla efektivní, protože by klíčení bylo příliš dlouhé a sklizeň by nemusela dozrát. Raději hlízy umístěte na 15-20 dnů do místnosti s jemným rozptylovým světlem a teplotou v místnosti 12-15 stupňů.  

Fotografie: Pixabay

Kde sázet 

Místo pro výsadbu brambor by se mělo po několika letech měnit. Tak jako je tomu i samotných hlíz, i v půdě se drží patogeny hub a škůdci. Jak to řešit, když máte menší pozemek? Vytvořte si několik políček a po pár letech plodiny vystřídejte. Takže brambory vyměňte třeba s česnekem, cibulí, okurkami, zelím nebo luštěninami. Ty půdu připraví. Naopak sázet po rajčatech se nevyplatí, protože ty trpí stejnými nemocemi.  

Jak sázet a péče o hlízy 

V zemi si udělejte jednotlivé řádky ve vzdálenosti asi 60 cm. Do nich pak sázejte brambory ve vzdálenosti okolo 30 cm, aby se každé dostalo dostatek prostoru a živin. Než brambory začnou kvést můžete nechat zálivku na počasí. Pokud však více než dva týdny neprší, dodejte jim vláhu. Až začnou kvést zalejte je 2x týdně.  

Fotografie: Pixabay

Někdo by si mohl myslet, že je důležité i hnojení. U těchto typů zeleniny na záhoně se to však dělá jinak. Vždy se hnojí půda na podzim po sklizni. A to pomocí hnoje nebo kompostu. Na jaře pak můžete půdě dodat hnojivo s obsahem dusíku, fosforu a draslíku, které jsou důležité pro růst rostlin. Během růstu pak můžete brambory zasypávat popelem.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]