Bohatou úrodu brambor lze vypěstovat i na malém záhonu. Stačí postupovat jako zkušený zahrádkář

Fotografie: Freepik

Pomalu a jistě se blíží termín, kdy je vhodné vysadit na zahradu nebo pole brambory. V případě, že vlastníte velký pozemek, jistě se nemusíte nijak při výsadbě omezovat. Co ale dělat, když máte před domkem malou zahrádku? Prostě šetřete prostorem. Poradíme jak na to.

Kdy je nejlepší brambory vysadit?

Pokud se chystáte vysadit brambory, vyberte si k tomu ideálně teplý a slunečný den. Nejlepší období je konec března. Někteří zahrádkáři však vysazují i během dubna a května. Půda by neměla být již promrzlá. Vhodná teplota zeminy je kolem 7 °C.

Fotografie: Freepik

K samotné výsadbě brambor

Než se pustíte do sázení, musíte si samozřejmě pořídit vhodné hlízy brambor. Ty by měly být naklíčené do maximálně dvou centimetrů. Plody neumisťujte nijak hluboko, měly by být spíš u povrchu země (hloubka se odhaduje na cca 15 cm). Důležitá je i příprava půdy. Brambory ji vyžadují řádně prokypřenou, proto pozemek dobře zorejte či okopejte motyčkou. Rovněž odstraňte plevel. Dále postupujte následovně:

  • Abyste ušetřili místo na malé zahradě, okopejte si pás, který bude mít šířku maximálně třicet centimetrů.
  • Poté si vytvořte dva souběžné řádky a hlízy vysazujte na principu šachovnice. V případě, že jsou brambory malé, můžete šířku pásu zúžit na dvacet centimetrů.
  • Hlízy zavlažujte dle potřeby ideálně dešťovou vodou. Lijte ji do oblasti mezi oběma řádky. Tekutina steče postupně ke kořenům.
  • Někteří zahrádkáři radí vysazovat hlízy brambor po dešti, lépe se vám tak bude pracovat se zeminou a nebudete ji muset hned zavlažovat.
Fotografie: Freepik

Nezapomeňte brambory přihnojovat

Abyste získali skutečně hodnotnou úrodu brambor, dopřejte jim během růstu i živiny v podobě hnojiv. Vhodná je údajně síran draselný. Skvěle ovšem bude působit i vámi vytvořený kompost. Průběžně odstraňujte ze záhonů plevel, který by ubíral bramborám živiny. Můžete jej okopat a pak vyjmout.

Fotografie: Freepik

Kdy brambory sklízet?

Sklízení brambor se odvíjí dle toto, jakou odrůdu jste k výsadbě použili. Rané hlízy brambor potřebují zpravidla 4 měsíce k dozrání. Ty pozdní pak zhruba 5 měsíců. Sklizeň tak dle vysazení připadne na konec léta až začátek podzimu. Vykopané plody nakonec nechte osychat několik dní. Později skladujte na chladnějším místě v bedně. Nevíte si rady s bramborovou natí? Zcela jistě ji nepoužívejte do kompostu ani ke krmení domácích zvířat. Lépe uděláte, když ji prostě vyhodíte nebo spálíte.

Zdroj: Goodhousekeeping

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]