Rýžová voda je přírodní síla, díky které budou orchideje kvést jako nikdy předtím

Fotografie: Freepik

V případě, že jste dosud používali kupovaná hnojiva na orchideje, po přečtení těchto tipů zcela jistě přestanete. Vše, co potřebujete, máte totiž v podstatě pod nosem. Zužitkovat se dá k zhotovení hnojícího přípravku kde co. Fungovat bude například rýže, nebo třeba i banánové slupky. Inspirujte se!

Rýžový výluh pro krásnější a bujnější orchideje

Jako hnojivo lze použít i rýžový výluh. Ten připravíte tak, že si odměříte 50 gramů rýže a přelijete ji půl litrem vody. Necháte louhovat asi 24 hodin a následně přecedíte. Tímto roztokem zalévejte rostlinu zhruba jednou za 15 až 20 dní, voda ale musí být vždy pokojové teploty, nikoliv ledová. Skladujte ji v lednici a v případě potřeby zhotovte další. Orchidejím rýžový výluh dodá vitamín B, dusík, fosfor, draslík, škrob, tuky a sacharidy. A díky komplexním živinám se stane květina silná i odolná vůči nejrůznějším škůdcům. Kromě jiného začne i krásně a bujně kvést.

Fotografie: Pixabay

Efektivní bude i banánová slupka

Rádi mlsáte banány? Jejich slupky po konzumaci rozhodně nevyhazujte. Použít je totiž můžete následujícími způsoby:

  • Banánový „čaj“ na orchideje: banánovou slupku nechte uschnout na topení, nebo na slunci. Následně ji rozemelte na jemný prášek. Hnojicí roztok připravíte tak, že smícháte jednu lžičku banánového prášku s 200 mililitry vroucí vody. Směs necháte vychladnout a poté použijete na rostlinu. Prášek ze slupky je možné vsypat na substrát i rovnou (v malém množství).
  • Banánová tinktura: dvě slupky z banánů pokrájejte a vložte do džbánu, posléze zalijte dvěma litry vody a nechte louhovat asi dva dny. Výslednou tinkturu zřeďte před aplikací na orchideje v poměru 1:1 čistou odstátou vodou. Ideální bude samozřejmě ta dešťová.

Banánové slupky skvěle poslouží i při leštění listů orchideje. Kromě toho ji tak dodáte také potřebné živiny.

Fotografie: Pixabay

Tip na závěr: Komplexní hnojivo z rýžové vody a kuřecích kostí

Na závěr si dle tohoto receptu můžete přichystat vysoce účinné komplexní hnojivo na orchideje, které dodá rostlině celou řadu vitamínů i minerálních látek. Potřebovat budete:

  • výluh z rýže (viz postup výše)
  • melasu
  • mléko
  • louhovaný čajový sáček
  • drcené kuřecí kosti

Kuřecí kosti nejprve nechte dobře vyschnout na slunci, pak je rozdrťte na prášek. Ten vsypte do hrnce a přilijte mléko s rýžovým výluhem. Suroviny smíchejte a také vložte i lžičku melasy a čajový sáček. Svařte na středním plamenu a následně nechte roztok vychladnout. Výluh nakonec sceďte a aplikujte jednou za deset dní na orchideje. Používejte maximálně měsíc a pouze ve vegetačním období.

Fotografie: Pixabay

Úvodní Fotografie: Maria Das

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]