Metoda výsadby cibule, díky které lze získat bohatou a zdravou úrodu

Pěstování cibule čínským způsobem se v našich končinách stává čím dál oblíbenějším. V čem vlastně tkví trik Číňanů? Sadbu provádí na hřebenech pozemku, což umožní mnohem časnější sklizeň, než je tomu u standardní výsadby. Rozhodně to vyzkoušejte a budete mile překvapení z výsledků. Tohle netypické pěstování cibule má mnoho výhod.

Výhody pěstování cibule čínským způsobem

Když cibuli vysadíte na hřebenech pozemku, můžete se těšit z celé řady pozitiv, které čínský způsob pěstování přináší:

  1. Protože je cibule vysazena nad úrovní terénu, je mnohem menší pravděpodobnost, že bude napadena škůdci.
  2. Sadbu je možné provádět mnohem dříve, než je tomu v běžných podmínkách. Sazenice budou totiž vystaveny více slunečnímu svitu, což jim prospěje a urychlí růst a dozrávání cibule.
  3. Cibulové hlavy budou mít více prostoru k svému růstu, a proto budou mnohem větší než obvykle.

Pravidla čínského způsobu pěstování cibule

Hřebeny, na kterých se chystáte vysadit cibuli by měly být vysoké alespoň 15 centimetrů. Mezi jednotlivými sazenicemi ponechte dostatek prostoru, aby se cibule mohla dobře rozvíjet. Ideální je 14 až 20 centimetrů. Sadbu provádějte minimálně 3 centimetry pod povrch půdy. Doporučuje se mladé cibule nechat před výsadbou dva týdny v teplém prostředí, aby u nich nedošlo k hnilobě. Až sazenice vložíte do země, půdu příliš nestlačujte, jen ji jemně přehrňte. Okolí cibulí je dobré zaházet dřevěným popelem, který jim dodá živiny a ochrání je před škůdci.

Fotografie: Pixabay

Kdy cibuli sklízet?

Cibule nemá přesně daný termín sklizně, avšak sami poznáte, kdy je dobré svou úrodu zpracovat. Zralé cibulové hlavy vyčnívají již z půdy, jsou na pohled velké a mají hnědé zabarvení slupky, která postupně opadala v jejich okolí. V této fázi přistupte ke sklizni. Cibule sklízejte nejlépe v teplém a suchém počasí, aby úroda stačila dobře vyschnout.

Plody dobře očistěte od hlíny a vyskládejte na den až dva na zahradu (když bude teplý a slunečný den). Nechte na slunci prosychat a poté je přesuňte na půdu, kde je pověste na šňůru, nebo sušák. Až bude cibule zcela suchá po několika dnech, sloupněte její vrchní slupku a zastřihněte její kořeny i stonek.

Fotografie: Pixabay

Jak cibuli skladovat?

Aby byla cibule stále šťavnatá a čerstvá, potřebuje během skladování přístup vzduchu a chlad. Vhodné je tedy pro její skladování prostřední ve sklepě. Jednotlivé cibulové hlavy lze proplést a pověsit na háčky. Možností je také umístit plody do dřevěné bedýnky. Vždy sledujte, zda cibulové hlavy nejsou napadené hnilobou a plísní, aby se choroba nerozšířila na další kusy.

Fotografie: Pixabay

Úvodní Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]