Vraťte umírajícím orchidejím život. Zkušený pěstitel prozradil, jaká pravidla je nutné dodržovat

Fotografie: Freepik

Nákup květiny, kterou je orchidej, je velká zodpovědnost. Největším úkolem je tuto nádhernou rostlinu řádně vyživovat a udržovat v květu. Toho docílíte, pokud budete dodržovat pravidla, která rostlinám zaručí tu nejlepší péči.

Orchidej je krásný dar, ale je potřeba vědět, jak se o ní starat

Orchidej může kvést několik měsíců v roce, poté odkvete a můžete pozorovat jen růst listů. V zimních měsících se dostává do vegetativního stavu, a následně buď uhyne, nebo znovu vykvete.

Jestli se budete řídit radami zkušených pěstitelů, je šance, že vaše orchidej bude kvést několik let a nebudete k tomu potřebovat žádné velké zkušenosti.

Fotografie: PxHere

Stačí v případě neúspěchu květinu přesunout a také použít výživný roztok, který seženete ve specializovaných obchodech. Následující pravidla je nutné dodržovat, pokud chcete rostlinu znovu přivést k životu a vidět ji kvést.

Orchidej potřebuje hlavně vlhký vzduch. V panelovém bytě je hlavně v zimě problém s vlhkostí, protože se v místnostech nechává mokré prádlo. Kořenu orchideje se říká vzdušný kořen, a získává vlhkost hlavně ze vzduchu.

Nesmí být na dlouhou dobu ponořen do vody, můžete použít ranní postřik, který je velmi podobný tomu tropickému, kterému jsou orchideje vystaveny v přirozeném prostředí.

Fotografie: Freepik

Orchideji poskytněte dostatek světla, ale ne přímé slunce

V zimě dejte orchidej dál od radiátoru a vytvořte pro ni koutek s více rostlinami, které ji mohou poskytnout vlhčí prostředí. Orchideji můžete poskytnout také stěrkovou postel.

Poskládejte:

  • oblázky
  • rašelinu
  • štěrk

Všechny přísady dejte na podnos, na který umístěte květináč s rostlinou. Jestli budete misku nebo podnos vlhký, orchideji to bude poskytovat tu správnou vlhkost. Orchideje nemají rády spalující slunce, proto ji umístěte na parapet tak, aby měla dostatek světla, ale nestála v tom přímém.

Fotografie: Freepik

Polostín je pro ni ideální podmínka, aby dobře kvetla. Můžete ji klidně dát někam do stínu, důležité pro ni je, že na ni nebude svítit ostré slunce. Nezapomeňte také na hnojivo, které je pro růst orchidejí velmi důležité. Zakoupíte ho v obchodech nebo si ho můžete vytvořit sami.

I když rostlina odkvete a dlouhou dobu další květy nevidíte, nezoufejte. Pokud uvidíte, že rostlině raší nové a nové listy, jste na správné cestě a rostlina je stále živá a připravená kvést. Věnujte ji více péče a ona se vám odvděčí krásnými květy.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]