Orchideje pokvetou o sto šest. Stačí použít netradiční hnojivo z kořene, které potěší i zkušené pěstitele

Fotografie: Depositphotos

Orchidej nutně potřebuje výživu, jako každá jiná kvetoucí rostlina. Dejte mu jedno jednoduché, ale časem prověřené tekuté hnojivo, které účinně stimuluje růst kořenů a kvetení.

Orchideje jsou královnami květin a v českých domácnostech mají své čestné místo. Doma je pěstuje téměř každý a její krásné květy často zdobí okenní parapety. Orchideje však v bytových podmínkách vyžadují speciální péči. A nezáleží na tom, zda si pořídíte oblíbený a snadno pěstovatelný Phalaenopsi nebo třeba aktuálně oblíbené exotické Ascocendum. Všem těmto rostlinám se zavděčíte univerzálním hnojivem, pro které nemusíte do speciálního obchodu. Postačí vám jediná věc – zázvor.

Výživné zázvorové hnojivo

Namísto kupování drahého hnojiva si můžete připravit vlastní domácí hnojivo. Budete potřebovat malý kousek zázvorového kořene (asi 50 – 70 gramů), který nakrájíte na malé kousky. Příprava zázvorové vody pro orchideje je velmi jednoduchá. Nakrájejte zázvor na malé kousky a rozemelte na mlýnku nebo v mixéru, aby se uvolnila jeho šťáva.

Fotografie: Depositphotos

Vzniklou směs přendejte do plátna a zázvorovou šťávu z ní dobře vymačkejte. Získáte asi polévkovou lžíci šťávy. Toto množství je dostatečné. Získanou přírodní zázvorovou šťávu nalijte do litru čisté odstáté vody (pokojové teploty) a promíchejte. Kořeny a listy orchideje pokropte zázvorovou vodou. Vlhkost však nesmí proniknout do pupenů (do důlků vytvořených na bázi listů). Vodu, která se tam dostala, odstraňte pomocí vatových tamponů.

A je to

Nyní již máte vše potřebné pro to, aby byly vaše orchideje obsypány květy, a aby jim krásně rostly kořeny. Nespotřebovaným hnojivem můžete podlít také ostatní pokojové rostliny. Mějte však na paměti, že je třeba ho spotřebovat celé, nelze uchovávat delší dobu. Přejeme vám mnoho úspěchů a krásných květů.

Fotografie: Depositphotos

Zázvor je přírodní prostředek s výživnými a antiseptickými účinky, vhodný pro lidi i rostliny. Je velmi bohatý na vitaminy a stopové prvky, které stimulují vývoj kořenů a růst vegetativní hmoty. Zázvorem lze hnojit jednou týdně (pro stimulaci aktivního růstu kořenů) nebo jednou měsíčně (pro podporu zdraví rostlin). Kromě toho, že zázvor stimuluje růst kořenů, zabraňuje houbovým chorobám, plísním a hnilobě. Zázvorová voda také pomáhá orchidejím lépe vstřebávat živiny ze vzduchu a růst silnější a zdravější.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]