Zázvor nejen skvěle dochutí jídlo, ale na lidské tělo má také řadu léčivých účinků

Fotografie: Pixabay

Zázvor se sklízí z rostliny stejného názvu, tedy ze Zázvoru lékařského a pochází z daleké Číny a Indie. Je to velice vyhledávané a často používané koření nejen při vaření (používá se hlavně v indické kuchyni). Zázvor je ale například skvělý i do domácích odvarů a čajů. Chutí je velice aromatický a lehce štiplavý. Při použití většího množství přechází chuť až do silně pálivé. Zázvor je plný zdraví prospěšných vitamínů, jako jsou vitamín A, B1, B2, C, také obsahuje mnoho minerálů, aminokyselin.

Jaké účinky má zázvor?

Zázvor je sám o sobě velice blahodárný pro naše tělo, jeho konzumace má nespočet výhod. Jaké to jsou?

  • Působí preventivně před nachlazením a virovými nemocemi, chrání a posiluje totiž náš imunitní systém.
  • Má protizánětlivé a analgetické účinky (působí na celou řadu různých bolestí), rovněž je skvělý i na zklidnění ve formě čaje.
  • Perfektně zklidní také žaludek, zlepšuje trávení, zmírňuje nadýmání a účinně bojuje proti nevolnostem, je tedy dokonalým společníkem při žaludečních problémech například při cestování.
  • Reguluje hladinu krevního cukru, a tak je vhodný i jako doplněk při redukčních dietách, taktéž dodává tělu potřebnou energii.

Jako prevence vážných nemocí i dezinfekce

Mezi další skvělé účinky zázvoru patří zlepšení krevního oběhu, snížení nepříjemných příznaků astma, podpora regenerace bolestivých a unavených svalů. Některé studie prokázaly, že zázvor dokáže rovněž preventivně působit proti vzniku Alzheimerovy choroby, jelikož chrání i mozkové buňky před jejich poškozením.

Také bylo mnohými výzkumy zjištěno, že může skvěle podpořit prevenci onkologických nemocí, případně může snížit rakovinné bujení například u žen s rakovinou vaječníků. Perfektní je zázvor i jako dezinfekce dutiny ústní a přidanou hodnotou je, že osvěžuje i dech. Dezinfekční roztok snadno připravíte z kousku jemně nastrouhaného zázvoru, který smícháte ve sklenici čisté vody. Tekutinu můžete používat místo kupované ústní vody.

Proti nespavosti i jako afrodiziakum

Jestli trpíte častou nespavostí, místo medikamentů zkuste odvar ze zázvoru, může dobře pomoci. Tím, že zázvor podporuje celkové prokrvení organismu, je dle odborníků vhodný i jako afrodiziakum. Pokud se budete cítit slabí, zimomřiví a budete mít závratě, zkuste zázvorový čaj, nebo sirup a bude vám lépe. Nejlepší je zázvor konzumovat v syrové a čerstvé podobě, jemně strouhaný, nebo krájený na slabé plátky.

Ideální je v kombinaci s medem a citrónem. Zázvorové čaje jsou skvělé nejen v zimních měsících, osvěží vás i v létě. Zázvor mile překvapí například i v domácí limonádě. Někdo rád ze zázvoru dělá sirup, ten se však nedoporučuje pro vysoký obsah nezdravých cukrů.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]