Nežádoucí účinky nadměrné konzumace zeleného čaje mnohé překvapí

Zelený čaj je superpotravina – o tom není pochyb. Tento zdravý nápoj pochází z Číny a lze jej užívat pro různé účely, jako je například snížení stresu, zklidnění mysli, zlepšení kognitivního fungování, zmírnění bolesti kloubů a otoků, odstranění nadměrných kilogramů a potlačení nejrůznějších zdravotních stavů, z nichž mohou být některé i velmi závažné, jako je cukrovka, srdeční choroby.

Ale to, že je zelený čaj považován za zdravý nápoj, neznamená, že byste ho měli pít na litry. Zkrátka – všeho moc škodí. Zvláště pokud jste velmi citliví na kofein, může mít několik šálků zeleného čaje denně za následek vznik některých vedlejších účinků.

Úzkost

Zelený čaj může úzkost léčit, ale i podpořit. Je pravda, že popíjení zeleného čaje se doporučuje lidem, kteří trpí úzkostí. Je to proto, že určité sloučeniny v něm pomáhají uklidnit mysl. Vzhledem k tomu, že zelený čaj obsahuje kofein, může však jeho nadměrná konzumace způsobit ještě větší úzkost. Obsažený kofein je povzbuzující látkou, a proto může způsobit všechny druhy příznaků, které souvisí s úzkostí: bušení srdce, třes, tlak na hrudi, návaly horka apod.

Průjem

Spousta vypitého zeleného čaje v krátkém časovém období může způsobit, že budete často chodit na toaletu. Není to jen nervový systém, který může trpět nadměrným množstvím přijatého kofeinu ze zeleného čaje, ale také zažívací trakt. Má totiž projímavé vlastnosti. Někdo to už možná zažil po kávě. A někdo si cíleně dává kafe právě ráno, protože jde pak na toaletu. Zkrátka hodně vypitého zeleného čaje vás může pořádně prohnat a bude vás bolet břicho.

Nespavost

To, co platí v souvislosti se spánkem o kávě, platí také o zeleném čaji. Opět to má spojitost s obsahem kofeinu v zeleném čaji, který může stimulovat nervový systém. Obecně platí, že člověk citlivý na kofein by se měl vyhnout nápojům s obsahem kofeinu 6 hodin před spánkem.

Vysoký krevní tlak

Příjem příliš velkého množství zeleného čaje může zvýšit krevní tlak. Jestliže již vysokým krevním tlakem trpíte, konzumaci zeleného čaje se raději vyhněte.

Osteoporóza

Zvýšená konzumace zeleného čaje navyšuje množství vápníku vylučovaného močí. A každý ví, že vápník je velmi důležitý pro udržení silných kostí.

Obrázky: pixabay