Šetrné domácí krémy na ruce jsou v době častého mytí a používání dezinfekcí velkými pomocníky

Fotografie: Pixabay 

Zima dává pokožce zabrat. A to nejen na obličeji, ale i na rukou. Když do toho přidáme ještě domácí úklid, časté mytí rukou a používání desinfekce, mohou ruce velmi trpět. Jsou pak suché, popraskané a na dotek drsné. Důležitá je tedy péče o ruce, a to cílená, pravidelná. V podobě zábalů a používání krémů. Ty si zvládnete vyrobit doma sami. Budou šetrné, přírodní, pečující a dodají pokožce potřebnou výživu.

Kůže na rukou má celkově malý počet mazových žláz, což znamená, že nedochází k důkladnému promaštění kůže. Na místě je tedy používání krémů a pravidelná péče. Ruce je doporučeno krémovat několikrát za den, hlavně večer. Krém je vhodné vetřít i do jemné kůže kolem nehtů.

Nejčastěji používané ingredience

  • Různé druhy olejů: kokosový, olivový, mandlový

  • Vitamín E

  • Esenciální oleje pro příjemnou vůni

  • Bylinky, kvítky

  • Včelí vosk

  • Bambucké mádlo

  • Glycerin

  • Destilovaná voda

Fotografie: Pixabay 

Recepty pro vaší inspiraci

V podstatě nejde o nic složitého a můžete si vyhrát s přísadami i vůni daného krému.

Krém z olivového oleje a včelího vosku: hrst sušených květů/bylinek, 100 ml olivového oleje, 20 g včelího vosku, 4 kapky esenciálního oleje, 4 kapky vitamínu E.

Sušené květy či bylinky přelijte horkým olejem a nechte vychladnout a bylinky louhovat, klidně i jednu hodinu. Pak sceďte a vymačkejte byliny či květy, smíchejte s rozpuštěným včelím voskem a přidejte další ingredience. Vzniklou krémovou hmotu nalijte do nádobky a nechte ztuhnout a vychladnout. Skladujte v chladu.

Poznámka: Včelí vosk vytváří na pokožce ochrannou vrstvu a zlepšuje přilnavost krému na kůži. Také má antiseptické a antioxidační účinky, je bohatý na vitamin A.

Mandlový krém: 8 lžic mandlového oleje, 3 lžíce včelího vosku, 5 kapek levandulového nebo jiného esenciálního oleje, 6 lžic glycerinu.

Nejdříve rozpustíme ve vodní lázni čelí vosk, poté přidáme mandlový olej a glycerin po kapkách. Vyjmeme z vodní lázně a stále mícháme, dokud se nevytvoří krém. Nakonec přidáme esenciální olej. Přemístíme do čisté nádobky (uzavíratelné skleničky) a skladujeme opět v chladu.

Poznámka: Mandlový olej uklidňuje, regeneruje a vyživuje především suchou pokožku a pomáhá předcházet ztrátě vlhkosti.

Hydratační krém s bamuckým máslem: 30 g bambuckého másla, 90 g arganového oleje, 15 kapek libovolného esenciálního oleje (pro kosmetické účely), 5 kapek vitamínu E, můžete a nemusíte použít bylinky (heřmánek, levandule apod.)

Postup je opět stejný, bylinky se louhují v oleji. Pokud je budete louhovat ve studeném oleji, bývají do něj naloženy několik dnů, pak je důkladně vymačkejte. Tuhé ingredience roztopte ve vodní lázni a přidejte další. Směs nalijte do uzavíratelné nádobky a skladujte v chladu.

Rychlý a snadný domácí krém ze tří ingrediencí