Jasné příznaky poruchy štítné žlázy, které mají ženy tendenci podceňovat a přehlížet. Začněte jednat včas

Fotografie: Freepik

Pokud jste žena a trpíte bušením srdce, výkyvy nálad a průjmem a nedokážete určit příčinu, můžete mít poruchy štítné žlázy. Poruchami této žlázy skutečně nejvíce trpí ženy a někdy mohou ignorovat příznaky, které jim jejich tělo vysílá.

Zjistěte, co je vlastně štítná žláza a jak mohou její poruchy ovlivnit vaše tělo. Podívejte se, co to je a jaké potíže vám nerovnováha může způsobit.

Štítná žláza je jednou z endokrinních žláz v našem těle. Nachází se na krku a je zodpovědná za růst a vývoj určitých tělesných systémů a za mnoho dalších funkcí, jako je syntéza a sekrece hormonů. Jedná se o chemikálie vylučované endokrinními žlázami a přenášené krví ke stimulaci funkce orgánů a tkání. Jsou nezbytné pro správné fungování těla a jakákoli nerovnováha, která je ovlivňuje, může ovlivnit jeho funkce.

Fotografie: Freepik

Hormonální poruchy štítné žlázy

Když štítná žláza prochází hormonální dysfunkcí, může nastat mnoho negativních situací. Může být nadměrně aktivní a vést k nadprodukci hormonů štítné žlázy (hypertyreóza), nebo naopak zpomalit činnost a produkovat nedostatečné množství hormonů (hypotyreóza).

Fotografie: Freepik

V obou případech můžete mít citlivější pokožku na dotek, ztrátu nebo příbytek váhy, průjem, poruchy spánku, třes rukou, zácpu, pomalý tep, deprese, únava, bušení srdce a zvýšená srdeční frekvence.

Podle Ashity Gupty, endokrinoložky v nemocnici Mount Sinai Roosevelt v New Yorku, je přítomnost nadměrného množství hormonů štítné žlázy v těle často způsobuje nervozitu a pocit nevysvětlitelné úzkosti. Dodává: „Váš mozek je silně stimulován, což vás rozladí a zabrání vám, abyste se cítili dobře.“ Ne vždy jsou příznaky stejné, a proto byste měli poslouchat signály svého těla bez ohledu na to, jaké jsou. Pokud se objevují dlouhodobě, kontaktujte svého lékaře a nechte se řádně vyšetřit.

Kdo je na poruchy štítné žlázy citlivější?

Existují určité skupiny lidí, kteří jsou k těmto poruchám náchylnější. Patří mezi ně muži a ženy, přičemž na věku příliš nezáleží. Mezi rizikové skupiny patří ženy po menopauze nebo ženy po porodu. Kromě toho také lidé, kteří mají rodinnou historii v této oblasti nebo lidé, kteří mají v těle přebytek nebo nedostatek jódu. Nicméně tato porucha zasahuje podle statistik více žen, než mužů. Právě proto by se měly ženy více hlídat.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]