Zbavte játra nebezpečných toxinů za pomoci běžně dostupného ovoce a bylin

Fotografie: Freepik

Pokud pociťujete únavu či podrážděnost, možná bude problém v játrech, která mohou být plná toxinů. V takovém případě je na čase přemýšlet o jejich detoxikaci, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Játra jsou v našem těle velmi důležitým orgánem. Dokážou totiž čistit krev, štěpí tuky a zvyšují metabolické aktivity. Jakmile se ale jejich činnost naruší, jejich funkce je značně omezena. Většinou se tomu tak děje v důsledku nadměrného pití alkoholu nebo nesprávných stravovacích návyků. V takových případech je nejlepší sáhnout po určité detoxikační kůře.

Zlatý všelék, který má lahodnou chuť

Lahodný čaj, který mohou pít i malé děti a chutná přímo božsky. Řeč je o heřmánku pravém. Lze ho pít na noc, dlouhodobě, ale i přes den. Má uklidňující a protizánětlivé vlastnosti. Dokáže zlepšit kvalitu spánku i trávení, zbavuje křečí, ekzému, ale také hlavně pomáhá při detoxikaci jater. Doporučujeme vždy sbírat heřmánek pravý na začátku léta. V tuto dobu má největší sílu.

Fotografie: Pixabay

Pokud se rozhodnete heřmánek nasbírat, usušte si ho na celou zimu, jistě nebudete litovat. Roste na polních cestách, ale i u lesů. Jeho protizánětlivé vlastnosti účinkují na zanícené svaly a tkáně. Doporučujeme pít heřmánkový čaj každý večer hodinu před spaním po dobu dvou týdnů. Poté dva týdny vynechte a dále opakujte dvoutýdenní rutinu s čajem.

Nejkyselejší ovoce na zdravá játra

Pomeranč, limetka, grep nebo jiné ovoce? Ano, pro zdravá játra je také ideální šťavnatý citron. Jistě už jste slyšeli, že byste po ránu a nalačno měli vypít sklenici vlažné vody se šťávou z celého citronu. Ale věděli jste, proč si ji máte dopřát? Ano, rozproudíte organismus a budete rychleji hubnout, ale to nejlepší jste jistě netušili. Díky vodě a citronu můžete detoxikovat játra. 

Fotografie: Pixabay

Dopřejte si ho večer před spaním. Vymačkejte jeden celý citron a smíchejte jeho šťávu se sklenicí vody. Citron má diuretické vlastnosti očišťující játra. Doporučujeme vodu mírně zahřát. Na jeden citron bude stačit 250 mililitrů vody. Pijte přibližně třicet minut před spaním, nejlépe po dobu tří týdnů. Za tuto dobu svým játrům ulevíte. Ale pozor i na ostatní potraviny a alkohol, odlehčete svému tělu.

Chutná po eukalyptu a nádherně voní

Úžasná bylinka jménem máta peprná. Krásně voní po eukalyptu a skvěle chutná. Dokáže ulevit podrážděnému žaludku a pokud máte ranní nevolnosti nebo vám bývá špatně v dopravním prostředku, vždy u sebe noste láhev s mátovým čajem. Je také ideální pro očistu jater. Mentol v ní obsažený má velkou sílu a dokáže odstranit takzvaný odpad, který se shromažďuje ve střevech a játrech. 

Fotografie: Pixabay

Pokud se rozhodnete pro mátu, doporučujeme na 250 ml vody použít dvě polévkové lžíce sušené máty. Nálev se připravuje trochu jiným způsobem. Odměřenou tekutinu nalijte do hrnce a přidejte lístky máty, obsah přiveďte k varu a povařte dvě minuty. Poté sceďte přes síto a čaj pijte tři týdny jednu hodinu před spaním. Veškeré výše uvedené nápoje jsou dokonalými pomocníky při detoxikaci jater. Je také potřeba ale změnit svou životosprávu.

Zdroj: Healthline, WebMD