Co se stane s vaším tělem, když mu každý den dopřejete osm hodin kvalitního spánku

Fotografie: Depositphotos

Dopřát si klidný, dlouhý a kvalitní spánek je pro člověka velice důležité. Během něj totiž zpracovává náš mozek přijaté informace. Obecně řečeno dochází tedy k jeho regeneraci, a to platí i o ostatních částech těla. Vědci zjistili, že osm hodin spaní může do značné míry změnit mnoho pochodů.

Poruchy spánku jsou pro duši i tělo destruktivní

Mnoho lidí v populaci trápí různé poruchy spánku. Někteří jedinci tak musí užívat i léčiva, aby se během noci dokázali spaním zregenerovat. Pakliže je tento proces nekvalitní, trpí nejen psychika, ale i tělo. Dojít tedy může k poklesu mentální bdělosti, k celkové únavě organismu i k depresím a oslabení imunity.

Fotografie: Freepik

Jaká pozitiva má osmihodinový spánek?

Nyní si představme pozitivní vlivy osmihodinového spánku, který je pro mnohé jedince doslova luxus:

  • Schopnost učení se zlepší. Pokud máte před důležitými zkouškami, určitě se dobře a hlavně dlouze vyspěte. Mozek totiž lépe vstřebá informace, když je kvalitně regenerovaný.
  • Zlepší se vám schopnost koncentrace. Potřebujete se další den dlouze soustředit na svého šéfa při přednášce či školení? Potom si dopřejte osmihodinový spánek. Budete bystří, soustředění a vaše reakční doba se zrychlí. To ostatně oceníte i v každodenních činnostech.
  • Lépe dosáhnete vysněné hmotnosti. Nedaří se vám zhubnout do plavek? Na vině tak může být nedostatek spánku. Čím déle a kvalitněji budete spát, tím lépe se popasujete s přebytečnými kilogramy. A proč nás vlastně během spaní nebudí hlad? Odborníci to vysvětlují tím, že organismus vylučuje hormon leptin, který způsobuje pocit sytosti.
Fotografie: Freepik
  • Předejdete vzniku kardiovaskulárních nemocí. Pokud chcete udržet své zdraví na dobré úrovni, dopřejte si kvalitní a dlouhý spánek. Ten kromě jiného napomáhá i eliminaci nastřádaného stresu, který je doslova zabiják duševní a tělesné kondice.
  • Snížíte riziko vzniku cukrovky druhého typu na minimum. Vědci zjistili, že dostatek spánku má vliv i na stabilní hladinu cukru v krvi.
  • Zlepšíte svou imunitu. Dostatečný spánek rovněž posílí váš imunitní systém. Odoláte tak snáz a lépe nejrůznějším virovým a bakteriálním onemocněním. Kromě jiného se vám budou výrazně rychleji a kvalitněji hojit rány.
  • Zachováte v každodenních činnostech chladnější hlavu. Když bude váš spánek nedostatečný a nekvalitní, můžete snáz podlehnout emocím. Budete tak klidněji reagovat na problematické situace a dokonce i v pohodovém rozpoložení řídit auto!
Fotografie: Freepik

Co udělat pro klidný a pokojný spánek?

A na závěr pro vás máme pár doporučení, díky kterým bude váš spánek nejen klidný, ale i kvalitní. Zde jsou:

  • Před usnutím si v ložnici důkladně vyvětrejte a v teplejších měsících klidně spěte s otevřeným oknem. Kyslík je velmi důležitý při regeneraci mozku.
  • Než ulehnete do postele, nic nekonzumujte. To platí alespoň tři hodiny před spánkem. Organismus se má regenerovat nikoliv trávit jídlo.
  • Dopřejte si relaxaci a oblíbené rituály. Každý má jiné. Jeden například popíjí bylinkový čaj z meduňky, druhý zase teplé mléko s medem a třetí inhaluje levanduli z aromalampy.
  • Před spaním rozhodně neřešte složité úkoly a nepracujte. Snažte se také omezit přítomnost elektroniky v ložnici.

Zdroj: MedicalNewsToday

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]