Výsledky studie ukazují, že nový typ koronaviru přetrvává na kůži podstatně déle než virus chřipky

Fotografie: Pixabay

Japonští vědci přišli po rozsáhlé studii se zjištěním, že virus SARS-CoV-2, který je nazývaný také jako koronavirus, přetrvá na kůži člověka až devět hodin. Ten chřipkový dokáže ulpět na pokožce pouze necelé dvě hodiny. Proto je tak významná potřeba pravidelně si umývat ruce teplou vodou a mýdlem během epidemie.

Fotografie: Pixabay

Význam hygieny rukou

Odborníci prováděli testy na lidech, kteří bohužel podlehli onemocnění koronavirem. Stěry z jejich kůže jasně prokázaly, že virus je schopen přežívat na pokožce člověka řadu hodin. Jeho lipidovou ochrannou vrstvu snadno inaktivuje například obyčejné mýdlo s teplou vodou, nebo ethanol, jenž je přítomný v řadě dezinfekčních prostředků.

Proto by se hygiena rukou během pandemie koronaviru neměla rozhodně podceňovat. V případě, že nemáte možnost si ruce umýt, je nutné si je aspoň vydezinfikovat po kontaktu s kontaminovanými předměty.

Fotografie: Pixabay

Jaké další opatření je nutné dodržovat, aby se zabránilo nákaze koronavirem?

Abyste se vyhnuli onemocnění covid-19, které způsobuje virus SARS-CoV-2, je nutné se kromě mytí a dezinfikování rukou zaměřit i na tyto faktory:

  • Pokud máte potřebu si kýchnout, nebo pokašlat, učiňte tak do jednorázového kapesníku, či při nejhorším do oblasti lokte (kapénky případně ulpí na tkanině oděvu, nikoliv na vaší kůži).
  • Po kýchnutí a kašlání se snažte dodržovat základní hygienu (kapesníčky vyhoďte a umyjte si ruce).
  • Rukama se preventivně nedotýkejte obličeje. Snadno byste tak zanesli případný virus do těla přes sliznice (oči, nos, ústa).
Fotografie: Pixabay
  • Vyhýbejte se blízkému kontaktu s lidmi, kteří se necítí fyzicky dobře, nebo kýchají, kašlou a zjevně nevypadají zdravě.
  • Noste dle nařízení bavlněnou, nebo speciální roušku (respirátor) na všech veřejně přístupných místech a ve vnitřních prostorách.

A v neposlední řadě nejlépe předejdete nákaze tak, když budete své fyzické i psychické zdraví preventivně udržovat v kondici. Hýbejte se, jezte zdravě, doplňujete vitamíny a myslete pozitivně.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]