Deprese je vážný zdravotní problém, který se nevyplácí brát na lehkou váhu

Deprese je poměrně známý psychické problém, o kterém se mluví stále více. I proto, že ji mnoho lidí velmi podceňuje, což je velká chyba. Pokud i vy máte psychické problémy, není radno je neřešit, jelikož vše může skončit až za zdmi psychiatrické kliniky. A to nechce nikdo.

Existuje i sezonní deprese

Začneme formou, která je označována jako sezonní deprese. Tou si patrně prošel už každý. Je spojena s různými ročními obdobími. Hlavně s podzimem, kdy počasí nijak nenahrává tomu, abychom byli veselí. Naopak léto, plné světla a tepla, je pravým opakem. Dané sezonní depresivní stavy obvykle odezní tak rychle, jako přišly. Atak není velký důvod se jimi znepokojovat.

Deprese může trvat i déle

Ne vždy je to deprese sezonní. Pokud vaše pocity smutku, psychické únavy a myšlenky nespokojenosti trvají déle, je to problém který byste měli řešit. Jde o jasné symptomy klasické deprese, se kterou by člověk neměl bojovat sám. A hlavně by ji měl řešit, jinak může přerůstat v něco mnohem horšího.

Jak se deprese projevuje?

Pokud vás zajímá, zda máte nebo nemáte depresi, je dobré projít si hlavní příznaky. Může se jednat o celodenní pocit smutku, o nedostatek energie, o neschopnost se rychle rozhodnout, nebo se na něco soustředit. Často se ale mohou objevit i pocity beznaděje, nebo pocity vinny.

Zapomínat byste neměli ani na to, že deprese souvisí také s tím, že vás moc nebaví různé činnosti, ze kterých jste dříve měli radost. Můžou se objevovat také problémy se spaním, stejně jako se mohou měnit i chutě k jídlu. Může se objevit i nechutenství, stejně jako kolísání hmotnosti.

Pokud vše trvá dlouho, mohou se objevit i myšlenky na smrt, někdy dokonce na sebevraždu. Také si i vaše okolí začne všímat toho, že s vámi něco není v pořádku a že jste se změnili. To jasně potvrdí, že vás deprese trápí.

Lékař jako správný pomocník

Deprese by měla být řešena odborníkem. Možných postupů je celá řada. Mohou to být různá antidepresiva a jiné léky, stejně jako to jsou i pravidelné sezení. Mnohdy můžete léčbu podpořit i vy sami. Tím, že se budete obklopovat dobře naladěnými lidmi, že budete vyhledávat věci, co vás baví a začít hledat to, co vás v životě těší.

Fotografie: Pixabay