Chronická únava: Příznaky nepříjemného onemocnění, které může značně zkomplikovat život

Fotografie: Getty Images

Pociťujete extrémní únavu nebo únavu, která přetrvává i po spánku? Chronická únava může být správnou diagnózou vašich potíží. Obecně nelze tuto únavu vysvětlit stejně jako jiné nemoci. Stále se jedná o málo pochopené nemoci. Příčiny, které jsou s ní spojeny, vycházejí jen z teorií, a proto stále vyvolávají mnoho otázek. Existují však varovné signály, kterým byste měli věnovat pozornost.

Diagnostika je složitá

Syndrom chronické únavy (CFS) může být obtížné diagnostikovat, protože zatím nebyla zjištěna žádná konkrétní příčina, která by se opakovala u všech pacientů. Jiné stavy a nemoci navíc způsobují podobné příznaky. CFS lze také diagnostikovat eliminací, což se také nazývá myalgická encefalomyelitida (ME) nebo systémová stresová intolerance (SEID). To znamená, že lékař vyloučí další příčiny vaší únavy, aby lépe porozuměl celkovému stavu, ve kterém se nacházíte.

Jaké jsou příčiny?

Teorie mluví o virové infekci, psychickém stresu nebo kombinaci několika různých faktorů. Při absenci jediné příčiny vědci vždy myslí na následující přispívající faktory. Jedná se virus, oslabený imunitní systém, stres a hormonální nerovnováhu.

Fotografie: Freepik

Pokud máte virovou infekci, může se vám nakonec vyvinout CFS. Vědci ale nenašli žádný konkrétní typ infekce, která by onemocnění způsobovala. Mezi virovými infekcemi byly studovány viry, jako EBV, herpes, RRV a zarděnky.

Kromě toho byly ve vztahu k CFS studovány také bakteriální infekce (Coxiella burnetti a Mycoplasma pneumoniae). Chronická únava by neměla být specifickou podmínkou, ale mohla by být konečnou fází souboru různých podmínek. To znamená, že se může vyvinout na základě jiné nemoci, kterou procházíte a ne jako samostatná nemoc, která způsobí určité příznaky. Právě tato vlastnost chronické únavy je velmi matoucí a je velice těžké ji diagnostikovat.

Jaké jsou příznaky?

Únava je vážným problémem, pokud vám brání v každodenní činnosti a trvá více než 6 měsíců navzdory odpočinku, který si dopřáváte. Kromě únavy se mohou dostavit i některé problémy se spánkem, ztráta paměti, snížená koncentrace nebo ortostatická intolerance.

Fotografie: Freepik

Mezi fyzické příznaky patří bolesti svalů a kloubů, časté bolesti hlavy, bolesti v krku, citlivé a oteklé lymfatické uzliny v oblasti krku a podpaží. U každého jedince se ovšem příznaky trochu liší.