Jednatřicetiletý muž přes noc ochrnul na následky velmi vzácného onemocnění, které uvězní pacienta v jeho vlastním těle

Fotografie: Depositphotos

Terry Newbury zažil hrozivý zážitek, kdy se probudil a zjistil, že se nemůže vůbec hýbat. Mohlo za to velmi vzácné onemocnění.

Představte si, že byste se v noci probudili a najednou byste se z ničeho nic nemohli ani pohnout. A dokonce byste nemohli ani mluvit. Přesně to se stalo jednatřicetiletému muži, který takřka přes noc onemocněl velmi závažnou nemocí. A od té doby se mu život naprosto změnil, protože se stal závislým na péči od ostatních lidí.

Byla to nečekaná infekce

Terry Newbury , který žije ve Walesu ve Velké Británii, náhle onemocněl prakticky přes noc a jeho stav se stal kritickým během několika krátkých hodin. Terry pracoval jako komunikační inženýr, byl zcela zdravý a fit až do okamžiku, kdy jeho imunitní systém zaútočil na jeho nervový systém v důsledku nečekané infekce.

Guillain-Barrého syndrom je onemocnění periferního nervového systému, které je důsledkem infekce. Je to velmi vzácný autoimunitní zánět postihující především nervy, který rychle vede k úplnému ochrnutí. Vlastně uvězní pacienta v jeho vlastním těle. Přesné příčiny onemocnění se stále zkoumají a zatím není znám žádný lék, ale při správné léčbě se asi 80 % pacientů plně uzdraví během několika měsíců až jednoho roku.

Najednou byl úplně ochrnutý

Terry se před pár dny necítil dobře, kašlal, měl potíže s dýcháním a byl velmi zvláštní. Jeho stav se ale z hodiny na hodinu stal život ohrožující. Byl úplně ochrnutý, nemohl ani hýbat mimickými svaly, nemohl sám dýchat, mohl pohybovat jen očima, i když zpočátku nemohl sám ani otevřít oční víčka. Ale jeho mysl zůstala úplně stejná, slyšel vše, co se kolem něj dělo a také vše viděl.

Nedokázal ale vůbec komunikovat se světem. Její matka a sestra byly v nemocnici každý den a modlily se, aby se Terryho stav zlepšil. Terry strávil na jednotce intenzivní péče více než 90 dní. Po měsíci poprvé otevřel oči a to znamenalo aspoň malou naději. Jakmile byl schopen volně pohybovat očima, dokázal se znovu spojit se svým okolím pomocí speciálního počítače, který mu umožňuje komunikovat sledováním pohybů očí.

Jeho stav se pomalu zlepšoval

Zdálo se, že nedošlo k žádnému traumatu, což byla skvělá zpráva jak pro něj, tak pro lékaře. Dokonce si i zachoval svůj charakteristický sarkastický humor. Jak dny plynuly, Terry znovu získal kontrolu nad svým tělem, byl schopen pomalu pohybovat svaly a po chvíli byl schopen i mluvit. Řekl, že hodně myslel na svého otce, který zemřel na rakovinu. Terry mohl po dlouhých 97 dnech konečně opustit jednotku intenzivní péče a pomalu se zlepšuje.

Zdroj: Twice

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]