Účinná ochrana před viry a bakteriemi v domácnosti. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel

Fotografie: Freepik

Rok 2020 byl pro nás všechny náročný z mnoha důvodů. Tím největším byl ale samozřejmě koronavirus SARS-CoV-2. Na tom ale nakonec nezáleží. Ať už je to koronavirus nebo HIV, z virů mělo lidstvo strach vždycky. Mnoho z nich vede k vážným a často i smrtelným onemocněním.

Není proto divu, že nehledáme jen léky na nemoci, které je způsobují, ale snažíme se proti nim chránit, jak nejlépe umíme, aby se zabránilo infekci. Jak se zbavit virů z našeho domova?

Pravidelně větrejte svůj domov

Vzduch, který dýcháte ve většině místností, je mnohem více znečištěný než venku. Jak je to možné? Venku je vzduch systematicky čištěn deštěm, mlhou, vlhkostí, rostlinami a slunečním zářením. V uzavřeném pokoji jsou možnosti odstraňování znečištění velmi omezené. Proto bychom měli otvírat okna bez ohledu na roční období nebo povětrnostní podmínky.

Fotografie: Freepik

Můžete tak odstranit znečišťující látky, udržet správnou teplotu, propustit slunce do svého domova a zabránit kondenzaci. Kromě toho si dodáte také energii a lepší náladu, a co je nejdůležitější, snížíte podmínky příznivé pro vývoj plísní a snížíte také počet patogenů.

Dobré proudění vzduchu je důležité zejména během topné sezóny, kdy vysoká teplota podporuje nadměrné vysychání sliznic v krku a nosu, což způsobuje otoky a svědění.

Pravidelný hloubkový úklid

Jste zvyklí ve velkém uklízet jen na Vánoce? Tak na to zapomeňte. Váš dům by měl být čistý během celého roku. Viry a bakterie se šíří nejen vzdušnými kapičkami, ale také kontaktem s kontaminovanými předměty.

Fotografie: Freepik

Výsledkem je, že nejčastěji používané předměty obsahují velké množství choroboplodných zárodků. Proto si vytvořte každodenní zvyk, kdy budete pravidelně dezinfikovat povrchy, kterých se nejvíce dotýkáte, jako jsou kliky dveří, spínače světel apod.

Nezapomínejte na praní

Časté mytí rukou a povrchů nám dává pocit, že nám záleží na čistotě tak, jak by mělo. Většina z nás bohužel příliš často nemění své ručníky, pyžama a ložní prádlo. Jak často byste to skutečně měli dělat?

Fotografie: Freepik

Odborníci navrhují, že by se ložní mělo prát jednou týdně a pyžama s ručníky jednou za tři dny. Proč? Teplo, vlhkost a naše přirozená mikroflóra jsou ideálním prostředím pro vývoj mikroorganismů, tedy bakterií, hub a roztočů. Myslete na to, že i čisté oblečení bez bakterií by mělo být standardem.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]