Lék a vakcína na koronavirus mohou být podle některých odborníků k dispozici příští rok

Již po dobu několika týdnů se celý svět snaží najít účinný lék na koronavirus. Odborníci z celého světa se snaží o to, abychom vakcínu či léky měli k dispozici co možná nejdříve, ale jejich vývoj není zdaleka jednoduchý. Zajímá vás, jak jsme na tom?

Vakcína versus koronavirus

V současné době se vyvíjí po celém světě více než dvacet různých vakcín proti koronaviru. Minulý měsíc vědci v americkém Seattlu oznámili první pokus s jejich vakcínou, která byla podána lidem. Jednalo se o ojedinělý postup, kdy byl vynechán běžný krok, kterým při vývoji vakcín je testování na zvířatech.

Na zvířatech se ale rovněž již minulý měsíc testovala jiná vakcína, konkrétně v Austrálii, kde odborníci testovali dvě potenciálně možné vakcíny na fretkách. Pokud budou výsledky z tohoto testování pozitivní, mohlo by již koncem tohoto měsíce dojít k jejich testování na lidech. V souvislosti s tím je ale nutné upozornit na to, že vývoj vakcíny je pouze prvním krokem. Následně musí dojít k sériové výrobě vakcíny, což obnáší poměrně dlouhou dobu, většinou několik měsíců.

Z tohoto důvodu tak většina lékařů dodává, že s běžně dostupnou vakcínou nepočítají dříve než v druhé polovině příštího roku, tedy roku 2021. Pokud jde o to, pro koho by byla případná vakcína dostupná a kdo by měl z hlediska očkování přednost, zcela jistě by se jednalo především o zdravotnický personál, tedy lékaře, sestry a podobně, kteří s pacienty postiženými koronavirem přicházejí do styku.

Další skupinou, pro kterou by případné očkování bylo následně k dispozici, jsou senioři, neboť jejich úmrtnost v souvislosti s koronavirem je mnohonásobně vyšší než u běžné populace.

Léky versus koronavirus

Pokud jde o léky, které by dokázaly koronavirus zabít, i zde probíhá rozsáhlý výzkum. Vědci v Anglii a Skotsku testují v této souvislosti lék s názvem remdesivir, který byl původně vyvinut jako lék na boj s jiným virovým onemocněním, konkrétně ebolou.

Výsledky testů ukazují, že je do určité míry účinný také v boji s koronavirem, a tak v současné době začaly testy s remdesivirem probíhat také ve Spojených státech amerických, Číně a některých evropských zemích. Původně se myslelo, že by proti koronaviru bylo možné použít také některé léky, které se dnes používají proti HIV. Nicméně se ukázalo, že tyto léky nejsou účinné, neboť po jejich podání nedošlo ke zlepšení stavu pacientů ani ke snížení počtu jejich úmrtí.

Posledním lékem, o kterém se v souvislosti s koronavirem zmíníme a který je v souvislosti s ním testován, je chlorochin, který se jinak používá jako antimalarikum. I když některé laboratorní testy prokázaly, že je účinný, Světová zdravotnická organizace je zatím k jeho používání skeptická.

Vzhledem k tomu, že léky či případná vakcína jsou stále otázkou poměrně daleké budoucnosti, je nejlepším prostředkem proti koronaviru především prevence, tedy dodržování hygienických pravidel a vyhýbání se přílišnému kontaktu s ostatními lidmi.

Fotografie: Getty Images

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]