Vážné nemoci, které se projevují nenápadnými příznaky, mohou být v těle celé roky a páchat nenapravitelné škody

Fotografie: Shutterstock

Některé vážné nemoci na sobě poznáte hned, jiné ve vás mohou žít roky a nic nepoznáte. Přitom vás ale tiše ničí a až je objevíte, může být na jakoukoliv léčbu příliš pozdě. Která to jsou a jak je můžete včas rozpoznat?

Celiakie

Jedná se o autoimunitní genetické onemocnění spojené s intolerancí lepku. Může se projevovat různě a nezřídka jej pacienti ani nedokážou rozpoznat. Klasická forma je totiž u dospělých pacientů poměrně vzácná, daleko častější je atypická, utlumená nebo latentní.

Mezi příznaky, které mohou nemoc naznačovat, patří anémie, neplodnost, osteoporóza, opakující se afty, nebo dokonce deprese. Je však nezbytně nutné provést analýzu krve, aby bylo zjištěno, zda se v krvi nachází protilátky, které nemoc potvrdí.

Fotografie: Freepik

Cukrovka 2. typu

Nemoc obvykle nezpůsobuje závažné příznaky a přijde se na ni často náhodou. Proto by u jedinců se zvýšeným rizikem vzniku cukrovky mělo být pravidelně prováděno testování, které však odhalí rozvoj nemoci. To se týká zejména pacientů s obezitou, vysokým krevním tlakem, srdečním onemocněním nebo cukrovkou v rodinné anamnéze. Mezi sledovatelné příznaky patří nadměrná žízeň, velké množství moči, celková slabost a infekce urogenitálního systému.

Osteoporóza

Statistiky říkají, že nějakou formou této nemoci trpí až čtvrtina dospělého obyvatelstva. Primární osteoporóza je nejčastějším důsledkem stárnutí kostry. Rozvoj této nemoci ale urychluje špatná strava, kouření, alkohol, nízká fyzická aktivita a nedostatečné vystavení slunečnímu záření. Sekundární osteoporóza je méně častá a postihuje lidi všech věkových skupin.

Mezi její příčiny patří hormonální poruchy, onemocnění trávicího systému, chronická zánětlivá revmatická onemocnění. Je nutné osteoporózu odborně léčit. Nepodaří se ji zcela zastavit, ale mohou se alespoň zásadně zmírnit příznaky, které pacient pociťuje.

Fotografie: Freepik

Chlamydióza

Je to jedna z nejčastějších pohlavně přenosných nemocí. Způsobuje ji bakterie Chlamydia trachomatis. Odhaduje se, že více než 90 milionů lidí na celém světě je touto nemocí nakaženo ročně. Infekce je nejčastější u dospívajících a mladých dospělých ve věku 15-24 let, kteří mají sex s více partnery a nepoužívají kondomy.

Většina lidí však o nemoci neví, a nejen že ji šíří dál, ale ani nenavštíví lékaře, aby se nemoc dala léčit. Bohužel, i když jsou příznaky onemocnění mírné nebo asymptomatické, důsledky infekce přináší vážné komplikace, které způsobí nevratné poškození reprodukčních orgánů u žen i mužů. V některých případech vede neléčená chlamydióza až k neplodnosti.

Kapavka

Jedná se o onemocnění způsobené bakterií kapavou. K infekci dochází prostřednictvím sexuálních kontaktů s partnery infikovanými tímto onemocněním. Můžete ji však chytit také po kontaktu s infikovaným ručníkem.

Příznaky nemoci jsou často matoucí a nejednoznačné. Ve více než 50 procentech případů se kapavka u žen se vyvíjí asymptomaticky, zatímco u mužů je primárním místem infekce močová trubice. Objevují se bolesti a pálení močové trubice, svědění a další nepříjemné příznaky.

Fotografie: Freepik

Spánková apnoe

Jedná se o poměrně běžné onemocnění. Podle některých odhadů může spánková apnoe postihovat více než 25 % mužů nad 40 let. Toto onemocnění se většinou zhoršuje s obezitou, zakřivením nosní přepážky nebo hypertrofií mandlí. Příznaky jsou však velmi nespecifické: chrápání, denní ospalost, únava, problémy se soustředěním apod.

Hepatitida typu C

K nakažení dochází po kontaktu s krví nemocného. Zdrojem viru hepatitidy C mohou být lékařské rukavice, akupunkturní jehly nebo další zdravotnický materiál, pokud není pečlivě měněn po každém použití. U 1/3 infikovaných lze pozorovat únavu, potíže se soustředěním, neklid, bolesti kloubů a svalů či svědění kůže.  Včasná diagnóza ale umožňuje úplné uzdravení, proto je důležité nemoc včas odhalit.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]