Bolest na hrudi není radno podceňovat. Může ukazovat na celou řadu onemocnění

Fotografie: Freepik

Mnoho lidí často zachvátí úzkost a panika, pakliže pocítí bolest na hrudi. Určitě není dobré se detailně sledovat, avšak také není radno tyto příznaky podceňovat. Mohou totiž značit vážná onemocnění. Přeci jen zasahují oblast hrudníku, kde jsou uloženy životně důležité orgány. Nyní vám osvětlíme, o co se může případně jednat.

Pokud máte podezření na vážnější nemoc a cítíte se velmi zle, přivolejte si záchrannou službu, či navštivte svého lékaře.

První možnost: Infarkt myokardu

Fotografie: Freepik

Bolest na hrudi může být příznakem vážného onemocnění srdce, které se nazývá infarkt myokardu. Dochází k němu v momentu, kdy dojde k ucpání věnčité tepny trombem (krevní sraženinou), která srdce vyživuje. V tomto důsledku dochází k odumření části tkáně a následné nekróze (v tepně není kyslík). Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, jelikož ohrožuje člověka na životě. Přídatnými projevy může být:

  • dušnost
  • malátnost a slabost
  • výskyt studeného potu
  • nevolnost
  • srdeční arytmie
  • svírání hrdla
  • prudká a vystřelující bolest do levé paže či zad

Druhá možnost: Angina pectoris

Fotografie: Freepik

Angina pectoris má poměrně podobné příznaky jak infarkt, proto může být někdy s tímto onemocněním zaměňovaná. K prudkým bolestem na hrudi může docházet i v důsledku náročné fyzické aktivity, při intenzivních emocích a stresu, či v důsledku podchlazení. Angina pectoris se tedy rozvíjí v momentu, kdy srdce není krátce zásobené kyslíkem. Pokud se potíže vrací, je potřeba kontaktovat lékaře a nechat se vyšetřit.

Třetí možnost: Myokarditida a perikarditida

Fotografie: Freepik

Myokarditida je v podstatě zánět srdečního svalu, který vyvolá infekce. Přídatnými příznaky bývají horečky, velká únava, rychlý srdeční tep, nebo dušnost. Dalším možným onemocněním, které můžete detekovat dle bolesti na hrudi je perikarditida, česky řečeno zánět osrdečníku.

Osrdečník si lze představit jako ochranný obal srdce. Právě v něm dochází k zánětlivým procesům při perikarditidě. Dalšími projevy této vážné kardiovaskulární nemoci jsou bolesti při dýchání, polykání potravy, či při spaní na zádech.

Čtvrtá možnost: Zápal plic

Zápal plic je taktéž velmi závažné zánětlivé onemocnění, které je potřeba řešit antibiotickou léčbou. Často se diagnostikuje prostřednictvím rentgenu srdce a plic. Dalšímu projevy může být například urputný kašel, horečka, či dušnost.

Fotografie: Freepik

Pátá možnost: Pleuritida

Pleuritida je česky řečeno zánět pohrudnice. Pleura je blána, která obepíná obě plíce. Bolesti se v tomto případě mohou zhoršovat pouhým dýcháním, kýchnutím, či zakašláním. Zánět pleury způsobují některé druhy virů, nebo může být zapříčiněná jinými nemocemi jako je artritida, rakovina, či plicní embolie.

Další možné příčiny bolesti na hrudi

Bolesti na hrudi mohou značit i tyto nemoci:

  • Astma bronchiale: jedná se o chronické zánětlivé onemocnění průdušek, které je často spojené s neobvykle silnou dušností, pocitem, že nemůžete popadnout dech a kašlem. Řeší se standardně pomocí inhalátorů, které obsahují zklidňující a léčivé medikamenty.
  • Plicní embolie: je kritickým stavem, který může vést až ke smrti, pokud není poskytnuta adekvátní a včasná lékařská pomoc. Při plicní embolii dochází k ucpání plicní tepny, což má za následek obtížné dýchání a tlak na hrudi.
Fotografie: Freepik
  • Gatroezofageální reflux: způsobí ho nadměrné množství žaludeční kyseliny, která se může vracet do jícnu. Tento stav je často provázen pocitem pálení a tlaku v oblasti hrudníku. Úlevovou polohou je ta vleže.
  • Pankreatitida: jedná se o zánětlivé onemocnění slinivky břišní. Doprovodnými příznaky může být zvracení, horečka, otok břicha, či výrazný úbytek hmotnosti. Projevy se zhoršují zpravidla po konzumaci potravy.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]