Vědci zveřejnili studii, která ukazuje na nové příznaky onemocnění covid-19

Fotografie: Depositphotos

Mezi nejčastější příznaky koronaviru patří suchý kašel, horečka a únava. Mezi ty méně časté příznaky pak patří bolest v krku, průjem, ztráta čichu, chuti a různé vyrážky. Mezi závažné příznaky, které se u některých pacientů projevují, patří potíže s dýcháním nebo dušnost, tíseň nebo bolest na hrudi a ztráta řeči nebo motorických dovedností.

Nové příznaky koronaviru

Fotografie: Freepik

Mezi nové příznaky koronavirového onemocnění patří zimnice, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu a bolesti svalů. Vědci vysvětlují, že tyto příznaky, samostatně nebo doprovázené oficiálními příznaky, mohou být spojeny s infekcí koronavirem.

Studie také zjistila, že tyto příznaky se mohou lišit v závislosti na věku osoby, která nemoc prodělává. Podle zjištění výzkumníků byly zimnice pro všechny věkové skupiny. Naproti tomu bolesti hlavy byly hlášeny hlavně u mladých ve věku 5 až 17 let, ztráta chuti k jídlu u osob starších 18 let a bolest svalů u lidí ve věku 18 až 54 let. Vláda tyto příznaky dosud nedefinovala jako signály koronaviru, tým vědců se ale domnívá, že by mohly odhalit o 40 % více případů.

Fotografie: Freepik

Souvisejí příznaky s novými variantami koronaviru?

Imperial College London vysvětluje, že vědci porovnali údaje o symptomech, které byly shromážděné studií probíhající v listopadu až prosinci, kdy nové mutace představovaly asi 16 % nakažených a původní typ koronaviru prodělávalo zhruba 86 % nakažených osob.

Podle jejich pozorování byly příznaky v průběhu tří měsíců velmi podobné. Proto by pravděpodobně neměly mít různé mutace odlišné příznaky. Nicméně lidí, které i po nemoci trápí problémy s kašlem a dýchacími cestami, stále přibývá.

Fotografie: Freepik

Nezapomeňte se před koronavirem chránit

Aby se zabránilo šíření viru, je nezbytné dodržovat hygienická a sociální opatření na dálku. Pravdou je, že neustálé omezování mezilidských vztahů už je pro mnohé z nás skoro neúnosné, ale prosím, vydržte to. Je to pro dobro Vaše, ale hlavně Vašich blízkých.

Chcete-li chránit sebe i ostatní, často si myjte ruce mýdlem nebo hydroalkoholickými roztoky. Snažte se nedotýkat se očí a úst a držte se alespoň metr od ostatních, doporučovaná vzdálenost jsou však metry dva. Noste ochranné roušky a respirátory, jak je současně i vládně nařízeno, zejména v situacích, kdy není možné sociální distancování se od ostatních.

Při kašli nebo kýchání si zakryjte nos a ústa záhybem lokte nebo jednorázovým kapesníkem, který je samozřejmě lepším řešením. Existuje také pár způsobů, jak se chránit, při pobytu venku:

  • myjte si ruce
  • nedotýkejte se obličeje
  • používejte papírové kapesníky
  • zakrývejte si ústa při kašli a kýchání
  • udržujte odstup od ostatních
  • noste ochranné roušky a respirátory

Zdroj: Studie Imperial College London

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]