Jedlá soda by neměla chybět v žádné domácnosti. Léty odzkoušené fígle zásadně usnadní domácí práce

Fotografie: Depositphotos

Zamilujte se do jedlé sody jednou pro vždy. Vaši domácnost zbaví nežádoucích pachů, mastnoty a zároveň ji užijete na zahradě.

Jedlá soda má v domácnosti nepřeberné množství využití. Kromě tradičního upotřebení při vaření a pečení, ji oceníte i při úklidu či práci na zahradě. Široké spektrum činností, které se dají s pomocí jedlé sody vykonávat, je dáno především jejími silnými bělícími, čisticími, dezodoračními a dezinfekčními vlastnostmi. Odstraníte s ní nejen usazený vodní kámen a plísně, ale i nepříjemný zápach, který čas od času vychází z odpadkového koše, nebo dokonce z ledničky.

Fotografie: Depositphotos

Okamžitá pomoc od nepříjemného zápachu

S páchnoucím odpadkovým košem se ve svém životě setkal takřka každý z vás – ať již ve vlastní domácnosti, nebo na návštěvě. Tak či onak, v každém případě se jedná o velmi nepříjemný zážitek. Abyste se v případě nutnosti tohoto odéru zbavili a nezpůsobili jste si nechtěné společenské faux pas, nemusíte okamžitě vynášet poloprázdný odpadkový koš. Pachy jednoduše zneutralizujete i s pomocí jedlé sody. Nasypte do koše jednu polévkovou lžíci a užívejte si, že zápach téměř okamžitě zmizí.

Fotografie: Depositphotos

Stejně efektivně, jako trocha jedlé sody zatočí s nevábně „vonícím“ košem, si poradí i se zanešeným odpadem. Pro to, abyste koupelnové či kuchyňské trubky dostatečně pročistili, nasypte do odtoku šálek jedlé sody, který zalijte 250 mililitry octa. V ideálním případě odtok alespoň na deset minut zašpuntujte. Mezitím si dejte vařit vodu. Jakmile bude voda vřít, špunt ze dřezu (vany či sprchy) vytáhněte a sodu s octem jí zalijte. Uslyšíte, jak směs syčí a probublává.

Vybělí prádlo a zbaví nečistot

Jestliže rádi nosíte bílé oblečení, nebo máte v interiéru pověšené sněhobílé záclony, jistě jste si všimli, že po nějaké době začnou tyto textilie ztrácet svoji bělost. Abyste jim ji navrátili, stačí při praní přidat do pračky 125 gramů jedlé sody k obvyklému množství pracího prostředku. Jedlá soda vám pomůže prádlo efektivně vybělit, zbaví textilie i hluboko usazených nečistot a rovněž změkčí vodu. Ovšem dejte si pozor – jedlou sodu nikdy nepoužívejte na odstranění skvrn na tmavém oblečení, mohlo by dojít k vyblednutí barev.

Fotografie: Freepik

Skvělým pomocníkem je jedlá soda i při mytí nádobí. To stačí na 15 minut ponořit do dřezu s vodou, v níž rozpustíte 2 polévkové lžíce jedlé sody a stejné množství mycího prostředku na nádobí. Po čtvrt hodinovém luhování zjistíte, že je nádobí dokonale odmaštěné.

Jestliže chcete jedlou sodu využít úplně všude, přesuňte se také na zahradu. Tam se s její pomocí snadno zbavíte všudypřítomného plevele – stačí ho posypat několika hrstmi jedlé sody a máte po problému. Soda totiž pozmění složení půdy, která se stane pro plevel nepříznivou.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]