Nadměrná vlhkost v domácnosti ohrožuje zdraví. Naučte se ji efektivně eliminovat

Vlhkost v bytě je vždy velkým problémem. Kvůli ní se často na zdech obydlí tvoří nevzhledné, a hlavně zdraví ohrožující plísně. Nejnáchylnější k tvorbě plísní na zdech může být zejména koupelna. V ní totiž dochází k odpařování vody při koupání, či sprchování a vlhkost tak uplývá na stěnách. Zbavit se těchto potíží však nemusí být nijak obtížné.

Nejčastější příčiny tvorby plísní na zdech

Běžně způsobují vlhké zdi tyto faktory:

  • Různé netěsnosti: ty se vyskytují nejvíce například v kanalizaci, v poškozeném vodovodním potrubí, nebo na střeše domu.
  • Nedostatečné odvětrávání místností: čemuž se dá předejít velmi snadno pravidelným otevíráním oken.
  • Nevhodné hydroizolanty na podlaze a v základech domu.
  • Velké množství rostlin v interiéru: z jejichž substrátu v květináči se voda odpařuje a zdi ji nasají jako houba.

Na zvýšenou vlhkost v interiéru bytu mají vliv i určité vnější faktory, jako například bydlení v blízkosti vodních ploch (řeky, přehrady, rybníky). Určitým zdrojem vlhčího prostředí může být i sám člověk, který vyprodukuje denně necelé tři litry vodní páry.

Efektivní způsoby, které pomohou s odstraněním vlhkosti v bytě

Až najdete zdroj vlhkosti, je zapotřebí jej dobře utěsnit a zamezit dalšímu úniku páry, či vody. V případě, že již byly zasaženy vaše zdi vlhkostí, musíte je co nejdříve vysušit, aby se nezačaly tvořit plísně. Sušení zdí je možné provést různými způsoby. Jedním z nich je například elektrický ohřívač, který stěny usuší v rozmezí dvou dnů.

Další možností je domácí vysoušeč vzduchu neboli odvlhčovač. Na trhu se jich nabízí celá řada. Zařízení, které má příkon 400 Wattů, postačí na odvlhčení místnosti o rozloze 50 metrů čtverečních.

Velmi účinně si s nadbytečnou vlhkostí poradí i speciální přípravek, takzvaný Silikagel, který běžně zakoupíte ve specializovaných prodejnách, nebo na internetu v e-shopech. Ten absorbuje i organické výpary ze vzduchu. Takovéto sušení trvá zhruba týden.

S přebytečnou vlhkostí v bytě pomůže i obyčejný krb, či kamna

Jestliže máte v domě krb, nebo klasická kamna, můžete mít určitou výhodu při odvlhčování interiéru. V případě, že budete místnosti pravidelně zahřívat těmito prostředky, můžete se vlhkosti zbavit poměrně rychle. Tato metoda se však nedoporučuje u celodřevěných domů, jejichž konstrukce je náchylnější k rozpínání a následnému praskání.

Když se objeví plíseň

V momentu, kdy míra vlhkosti v bytě přesáhne asi sedmdesát procent, mohou se tvořit již zdraví ohrožující plísně na zdech. Podle jejich barvy poznáte, o jaký druh se jedná. Ty černé jsem nejvíce nebezpečné a také nejběžnější.

Bílá plíseň je velmi vzácná a modrá se tvoří zejména na dřevěných konstrukcích domů. Může zapříčinit praskání a hnití materiálů zevnitř. Plísně je nutné co nejdříve odstranit seškrabáním, omytím chlórovým roztokem a ošetřením fungicidními přípravky. Plísně totiž vylučují škodlivé mykotoxiny, které způsobují kožní léze, respirační obtíže, poruchy trávení, nebo zhoršení chronických nemocí.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]