Špatné návyky a ignorování problémů, které ubližují vaší domácnosti

Úklid domácnosti většinou nepatří na seznam příjemných aktivit. A stejně tak drobné opravy, které posunujeme do okamžiku, kdy už o drobnou opravu nejde. Mnohem zábavnější je jít na piknik, jet na výlet, flámovat, sledovat filmy nebo navštívit přátele. Vzhledem k tomu, že všechno v životě je o rovnováze, je úplně v pořádku, když úklid či drobnou opravu odložíme, ale určitě se nevyplácí odkládat tyto záležitosti na dlouhou dobu.

Mohlo by se stát, že z jednoho týdne bude i měsíc. Pokud neuklízíme v pravidelných intervalech, kupí se prach, špína, čímž mohou některé věci a spotřebiče trpět. Stejně tak, nedbáme-li prvotních známek toho, že něco není v pořádku. V mnoha případech se to pak neobejde bez finančně nákladných oprav. Co tedy řešit hned a neodkládat?

Instalatérské problémy

Všimli jste si, že vám kape kohoutek, ale ještě to není taková hrůza? Nebo vám špatně odtéká odtok v kuchyni či koupelně? Protéká toaleta? Pamatujte, že z malé lože může být brzy velká kaluž a tyto neduhy podporují tvorbu plísní. Navíc vyměnit těsnění není taková hrůza, než pak řešit vytopení souseda.

Zanedbávání stavu filtrů a průduchů

Ať už se jedná o filtr ve vysavači, digestoři, větracím systému, klimatizaci. Kontrola a pravidelné čištění filtrů patří na seznam důležitých úklidových aktivit. Zanedbávání tohoto kroku nevede jen k tomu, že vám výrobek dlouho nevydrží, ale množí se v něm bakterie.

Používání nesprávných čisticích prostředků

Tato chyba se může pekelně vymstít. Některé čistící prostředky mohou být agresivní. Vy sice uklidíte, ale při pravidelném používání nevhodných úklidových prostředků nejenže vdechujete toxiny, ale postupně naleptáváte povrch určitého materiálu. Ať už jde o vanu, podlahu nebo nábytek. Vždy se ujistěte, že máte výrobcem doporučený výrobek, případně při úklidu používejte netoxické pomocníky, jako je ocet, sůl, jedlá soda. Tím nikdy nic nezkazíte.

Hromadění nepořádku

Hromadění potravin, oblečení, starých časopisů, starého nádobí a dalších věcí. Všichni to dobře znají. Je to zlozvyk, kterého je potřeba se zbavit. Všechno roztřiďte a zbavte se toho, co už třeba rok nepoužíváte. Jsou věci, které si držíme pouze ze sentimentálních důvodů, ve skutečnosti jde o zbytečnosti.

Skrytá místa

Uklízíte pravidelně šuplíky a jiná skrytá místa? Zkuste vytáhnout vaše příbory, vařečky, naběračky, nože ze šuplíku a zkontrolujte, zda jsou šuplíky čisté. Utíráte pravidelně prach z lustrů a luxujete všechny kouty a rohy? Uklízíte pravidelně pod postelí a jiným nábytkem? Čas od času je nutné posunout i skříně a vyluxovat za nimi prach. A jak je na tom vaše lednice z boční a zadní strany? Totéž volně stojící sporák? A co horní skřínky kuchyňské linky? Nebo uklízíte jen to, co je na očích? Zaměřte se na úklid i více do hloubky.

Obrázky: pixabay