Zkušený kuchař prozradil, jak předcházet nepříjemnému zápachu, který vzniká při smažení pokrmů

Fotografie: Freepik

Po smažení jídla obvykle v kuchyni přetrvává nepříjemný zápach, který způsobuje zahřívání tuku na vysokou teplotu. Primárně je velkým pomocníkem proti tomuto odéru digestoř, kterou disponuje obvykle každá moderní domácnost. Co ale, když ji nemáte k dispozici? Pak už zbývá jen větrat a větrat. Existuje však ještě jeden jednoduchý trik.

Co může zabránit intenzivnímu zápachu po smažení a jak si počínat, abyste tyto výpary eliminovali?

V první řadě zkuste tento trik: oloupejte si mrkev a odřízněte asi tři až čtyři silnější kolečka. Ta vložte do rozpáleného oleje, v kterém smažíte pokrm. Tato zelenina nejen, že předejde nepříjemnému odéru, ale také zabrání připáleninám na pánvi. Je to zkrátka dokonalé. Také se můžete řídit těmito tipy, které pomůžou eliminovat zápach při smažení:

  • Maso, které budete opékat na pánvi, vyjměte včas z lednice, aby nebylo až příliš studené.
  • Pokud budete chystat řízky, do vajíček přidejte trochu mléka a několik kapek citronové šťávy. Možností je i pivo. Masový plátek se tak tolik nenasaje tukem a výpary z oleje nebudou tak zapáchat.
Fotografie: Pixabay
  • Až řízky obalíte ve strouhance, pečlivě tu přebytečnou oklepejte, aby se zbytečně nepřipalovala na rozpálené pánvi.
  • Před obalováním je vhodné pokapat masové plátky citronovou šťávou. Pokrm tak bude křehčí, šťavnatější a zápach při smažení bude pryč.

Další rady, díky nimž nebude váš byt páchnout přepáleným tukem

Při smažení řízků nejprve obě strany opečte zprudka a pak dopékejte na mírném plamenu. Do pánve pak nevkládejte velké množství masa či jiných surovin ke smažení. Tuk tak rychle zchladne a pokrm nebude osmažený, ale dušený.

Jaké tuky k smažení používat a co dělat, když olej vzplane?

Pokud držíte dietu, je samozřejmě vhodné vyvarovat se veškerým smaženým pokrmům. Když tohle neřešíte, volte spíš olej slunečnicový či sádlo ke smažení. Možností je samozřejmě i máslo, které dodá řízkům lepší chuť. A co dělat, když vám na pánvi tuk vzplane? Určitě do nádoby nelijte žádnou vodu! Tím vše jen zhoršíte a riskujete popálení. Jednoduše důkladně namočte utěrku ve studené vodě, vypněte plotnu a přehoďte ji přes plameny v pánvičce. Tím rychle a bezpečně požár uhasíte.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]