Mezi nejčastější onkologická onemocnění u žen patří kolorektální karcinom. Naučte se rozpoznat příznaky včas

Fotografie: Pixabay

Počet onkologických onemocnění u lidí se neustále zvyšuje a obzvlášť u něžného pohlaví jsou čím dál více diagnostikovaná. Některé výzkumy nám také říkají, že ženy se potýkají nejčastěji s kolorektálním karcinomem. Avšak tento druh rakoviny není jediný, který dámy obvykle postihuje.

Od roku 2010 došlo rovněž k nárůstů případů v souvislosti s karcinomem děložního čípku, jehož původcem je lidský papilomavirus (HPV). Ten je obvykle přenášený nechráněným pohlavním stykem.

Fotografie: Pixabay

Onkologická onemocnění u žen: Příznaky kolorektálního karcinomu

Ženy obecně nejčastěji postihuje rakovina prsu, na druhém místě je pak kolorektální karcinom a na třetím rakovina plic. Pojďme si tedy přiblížit konkrétně příznaky kolorektálního karcinomu. Jak jej rozpoznat včas? Zbystřete u těchto projevů:

  • Krev ve stolici: při pravidelném vyprazdňování se může ve vaší stolici objevit buď krev čerstvá (světlejší), nebo natrávená (tmavá). Tak jako tak je důležité co nejdříve navštívit lékaře. Tento příznak je varovný a může značit změny a problémy v trávicím traktu.
  • Nevysvětlitelné bolesti břicha: ty mohou značit lokální zánět v oblasti trávicí sliznice. Dalšími přídatnými projevy pak může být nadýmání a křeče v břiše. Přetrvávající bolest v tomto ohledu je nutné řešit s ošetřujícím lékařem.
  • Poruchy vyprazdňování: výstrahou může být náhlé narušená nepravidelnost ve vyprazdňování trvající déle jak tři měsíce. Opakované zácpy, nebo průjmy mohou značit různé kolopatie a funkční poruchy střev. V těchto případech je vhodné konzultovat zdravotní stav s gastroenterologem.
Fotografie: Freepik
  • Náhlé hubnutí: zbystřit byste rozhodně měli i v případě, že jste zaznamenali výrazný úbytek na váze bez vlastního přičinění.
  • Přetrvávající a abnormální únava: pokud jste v posledních týdnech či měsících bez energie, stále pospáváte a cítíte se slabí, raději se nechte lékařem vyšetřit. I tento příznak může být spojen se závažnějším onemocněním.
Fotografie: Pixabay

Co je to kolorektální karcinom a jak se diagnostikuje?

Nyní si trochu přibližme charakteristiku kolorektálního karcinomu. Česky řečeno se jedná o rakovinu tlustého střeva a konečníku. U tohoto onemocnění dochází k tvorbě nádorů (adenokarcinomů, lymfomů, nebo karcinoidů).

V České republice se s tímto druhem rakoviny lidé potýkají velice často. Při neobvyklých fyzických příznacích by měl dotyčný navštívit svého lékaře. Ten provede řadu vyšetření, které nemoc potvrdí, či nikoliv. Primárně se provádí u pacienta kolonoskopie (zavedení endoskopu do konečníku).

Fotografie: Freepik

Pomocí tohoto vyšetření odborník posoudí stav sliznice pomocí malé kamery a také odebere speciálními kleštěmi vzorek na histologii. V některých případech se pro potvrzení diagnózy přistupuje k provedení CT. Kolorektální karcinom se dle rozsahu postižení sliznice tlustého střeva dělí do čtyř stádií.

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik kolorektálního karcinomu?

Mezi rizikové faktory pro vznik kolorektálního karcinomu můžeme zařadit:

  • sedavý způsob života
  • pokročilejší věk (50 až 60 let a výše)
  • genetické dispozice
  • diabetes v anamnéze
  • nezdravý životní styl a obezita
  • kouření cigaret a nadměrné požívání alkoholu
  • chronická zánětlivá onemocnění střev

Léčba kolorektálního karcinomu

Léčba se liší podle toho, o jaké stádium kolorektálního karcinomu se jedná. Nejčastěji je přistupováno k chirurgickému řešení a následné chemoterapii a ozařování. Důležitá je v období léčby i psychologická podpora buď odborníků, nebo i rodinných příslušníků.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]