Vaječné skořápky nevyhazujte, jsou důležitým zdrojem užitečných látek pro organismus

Fotografie: Pixabay

Mnoho lidí standardně vaječné skořápky vyhazuje do koše. Málo kdo ale tuší, jaký mají blahodárný účinek pro lidské zdraví. Obsahují totiž mnoho cenných minerálních látek. Významný je pro naše tělo především vápník a železo. Vejce však obsahují i zinek, mangan, měď, fluor, chrom a molybden. Pro zdravotní přínos je doporučovaná konzumace 1,5 až 3 gramů vaječných skořápek na den. Na co tedy tento přírodní zázrak použít?

Skořápky z vajec na štítnou žlázu

Pokud máte potíže se správnou funkcí štítné žlázy, můžete si zkusit připravit následující léčivý přípravek. Nejprve si uvařte osm vajíček, pak je pečlivě omyjte, oloupejte a skořápky rozdrťte na jemný prášek. Ten vsypte do sklenice a zakápněte šťávou ze dvou citronů. Takto nechte směs louhovat v lednici po dobu několika dnů. Roztok následně nařeďte litrem koňaku, přidejte kilogram medu a směs nechte stát týden. Po sedmi dnech začněte lék konzumovat v dávce 1 lžičky 2x až 4x denně.

Fotografie: Pixabay

Přírodní lék na vředy i gastritidu

Vaječné skořápky mají blahodárný a ulevující účinek i v případě, že trpíte žaludečními vředy, či gastritidou. První léčivý roztok připravíte následovně: lžičku drcených skořápek z vajec smíchejte s lžící cukru a lžící nasekaných vlašských ořechů. Tuto směs konzumujte třikrát denně po dobu 20 dnů.

Doporučené množství je jedna čajová lžička. Další recept sestává ze špetky prášku ze skořápek a dvou lžic citronové šťávy. Po změknutí prášku směs vlijte do 100 ml horkého mléka a pijte dvakrát denně, ideálně nalačno ráno a večer před spaním.

K detoxikaci a posílení imunitního systému

Chtěli byste provést kompletní očistu organismu a posílit si tam imunitu? Pak vyzkoušejte tento recept: Umyjte pečlivě 3 až 4 vejce a poté je rozklepněte. Skořápky rozmělněte a vložte do tří litrů vody. Tak je skladujte v lednici po dobu sedmi dnů. Poté popíjejte roztok v množství dvě až tři sklenice denně maximálně. Smíchat výluh lze i s citronovou šťávou.

Fotografie: Pixabay

Vaječné skořápky prospívají nejen člověku, ale i rostlinám

Skořápky z vajec jsou pro vysoký obsah minerálů příznivé nejen pro člověka, ale i pro pokojové a zahradní rostliny. Použít je můžete jak v suché formě, tak ve výluhu. Vaječné skořápky jednoduše rozdrtíte a přisypete rovnou do substrátu. Zajistí tak bohatou úrodu a krásnou zeleň.