Základní příznaky výskytu parazita ve vašem těle, díky kterým můžete předejít nepříjemným komplikacím

Zní to sice trochu hororově, ale už je to tak. Střevní červi, nebo parazitní červi, jsou jednoduché organismy, které žijí v lidském těle a prakticky se na úkor lidí živí. Možná znáte tasemnici či háďátka, ale ve skutečnosti existuje střevních červů více druhů. Střevní červi mohou způsobit zdravotní problémy, z nichž některé jsou podobné příznakům střevních poruch.

V každém případě je nezbytná rychlá a důkladná diagnostika, aby se předešlo závažným komplikacím.

Lékaři mohou používat antiparazitické léky nebo jinou léčbu, aby pomohli tělu zbavit se červů. I když se střevní červi mohou zdát děsiví, většina lidí reaguje na léčbu dobře. V tomto článku se podíváme na různé typy střevních červů a symptomy, které mohou způsobit. Rovněž se podíváme na to, jak lidé mohou střevní červy dostat a co léčba zahrnuje.

Příznaky

Každý druh střevního červa může způsobit různé příznaky a symptomy se mohou také člověk od člověka lišit. Některé běžné příznaky a symptomy střevních červů však zahrnují:

 • Únava

 • Ztráta chuti k jídlu

 • Nadýmání

 • Bolest břicha

 • Úbytek váhy

 • Nevolnost

 • Podrážděný žaludek

V některých případech může člověk ve stolici nacházet segmenty střevního červa. Ve vzácnějších případech může střevní červ způsobovat vážné blokády ve střevě, což ztěžuje pohyb střev.

Jak se červ dostane do těla

 • Tapeworm – Tasemnice je druh ploštěnky, která žije ve střevě, kde se váže na střevní stěnu. Většina lidí s tasemnicemi nemá žádné příznaky. Existuje několik různých typů tasemnic. Některé tasemnice žijí ve vodě a pití nečisté vody jim může umožnit vstup do těla. Ostatní tasemnice žijí v mase, jako je hovězí maso nebo vepřové maso, a požití nedostatečně tepelně upraveného masa představuje pro člověka riziko. Tasemnice jsou ploché a mají tendenci být dlouhé, obvykle mezi 3 až 10 metry v závislosti na typu červa.

 • Hookworm – Tento červ vstupuje do těla člověka obvykle přes znečištěnou půdu. Název červa popisuje způsob, jak se jeden konec jeho těla zužuje do tvaru jehly nebo háčku. Hookworms parazituje v tenkém střevě, kde klade vajíčka, která pak člověk vyloučí skrz výkaly. Když se vejce vylíhnou, larvy mohou potenciálně proniknout kůží do jiné osoby. Ohroženi jsou lidé, kteří přicházejí do styku s výkaly nebo s půdou obsahující kontaminované výkaly jako hnojivo. Většina lidí s červem nemá žádné příznaky. Někteří lidé mohou vykazovat typické gastrointestinální symptomy, což může být častější u infekcí v první fázi. Na počátku se může v místě infekce objevit svědění a vyrážka. Ti, kteří mají jen několik červů, nemají žádné příznaky. Lidé infikovaní mnoha červy mohou pociťovat bolest břicha , průjem, ztrátu hmotnosti a únavu.

 • Fluke – Jedná se o další typ ploštice. Je to malý červ s tvarem listu. Do těla se dostávají z vody nebo prostřednictvím sladkovodních rostlin. Někteří lidé nemají žádné příznaky, ale jiní mohou zaznamenat symptomy měsíce nebo dokonce roky po prvním požití parazita. Tito lidé mohou pociťovat zánět žlučových cest. Mohou mít abnormálně neobvyklé hodnoty při jaterním testu.

 • Pinworm – Pinworm je malá tenká škrkavka. Jde o relativně neškodného parazita, který žije v tlustém střevě a konečníku lidí. Někdo, kdo má tyto červy, je může přenést na někoho jiného přímým kontaktem nebo sdílením kontaminovaného předmětu. Pinworms obyčejně způsobuje svědění kolem konečníku. Příznaky se objevují hlavně během noci, když samičky tohoto červa vylézají z řitního otvoru, aby kladly vejce na okolní kůži.

 • Ascariasis – Tento červ je podobný háďátku. Žije v kontaminované půdě, odtud se může dostat i k člověku.

 • Trichinella – Jedná se o druh červa, typu škrkavka. Do těla se dostává prostřednictvím syrového (špatně tepelně zpracovaného) masa. Tento typ červa (ostatně i jako jiní) může opouštět střeva a žít v jiných tkáních, například ve svalech. Symptomy se liší podle infekce trichinózy. Kromě běžných gastrointestinálních příznaků mohou někteří lidé pociťovat: zimnice, bolest svalů, bolest kloubů, otok obličeje nebo očí. Těžké infekce mohou způsobit problémy s dýcháním nebo srdcem nebo obtížný pohyb. Velmi závažné případy mohou vést k smrti.

Obrázky: powerofpositivity, healthline