Rozpoznejte od sebe příznaky onemocnění Covid-19 a chřipky

Fotografie: Shutterstock

Covid-19 i chřipka mají jedno společné, jsou to respirační virová onemocnění, která se přenáší kapénkami. Odborníci z amerického centra pro kontrolu nemocí (CDC) dali hlavy dohromady a vyprodukovali pro lidi jakýsi přehledný seznam odpovědí na otázky, jak rozlišit chřipku od nákazy koronavirem.

Mnoho jedinců totiž stále neví, jaké jsou mezi těmito nemocemi nuance. Konečnou diagnózu samozřejmě vždy musí provést jen lékař, avšak pár základních informací se určitě hodí každému.

Covid-19 není jen trochu složitější chřipka

Nákazu koronavirem dle vědců nelze absolutně srovnávat s chřipkou. Covid-19 je dle zjištění totiž mnohem nakažlivější a také způsobuje daleko vyšší úmrtnost než onemocnění chřipkové. CNN nedávno zmínila informaci, že na světě zemřelo na nákazu koronavirem více lidí oproti posledním pěti letům v období chřipkové sezóny.

Rozdíly v příznacích daných onemocnění

Za společné příznaky nemoci covid-19 a chřipky lidé považují horečku, zimnici, kašel, potíže s dýcháním, zvýšenou únavu, bolesti v krku, výtok z nosu, někdy i průjem, zvracení, nebo bolesti hlavy a kloubů. A zde jsou drobné nuance: u chřipky je bolest hlavy, únava a bolest svalů častější než u nemoci covid-19.

Fotografie: Freepik

I horečka bývá u chřipky daleko vyšší (až kolem 39 stupňů Celsia). Pro covid-19 je naopak velmi typická dušnost a mělké dýchání. Poruchy čichu, které někteří nakažení deklarují, jsou přisuzovány oběma nemocím.

Inkubační doba a infekčnost pro okolí

Co se týká inkubační doby chřipky, ta se pohybuje řádově od 1 až do 7 dnů. Covid-19 má pak inkubační dobu od 2 do 14 dnů, je tedy podstatně delší. Infekčnost a možnost nákazy ostatních lidí, je u nemoci covid-19 i chřipky stejná v tom ohledu, že virus je možné šířit už den před propuknutím jakýchkoliv příznaků.

Dále je chřipka infekční u dospělých ještě 3 až 5 dní od propuknutí projevů (u malých dětí to může být až 10 dní). Pacienti s výrazně oslabenou imunitou pak mohou do okolí viry vylučovat klidně i několik měsíců.

V oblasti šíření viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, se toho mnoho ještě neví. Vědci stále zkoumají, jak dlouho může být nakažený koronavirem infekční. Obecně je zatím známo, že je to až 10 dní po projevech onemocnění.

Možnost nákazy

Chřipka i covid-19 se primárně přenáší kapénkami, tj. nejčastěji kýcháním, kašláním, mluvením. Patogenní mikroorganismy se mohou dostat do organismu toho druhého zejména v případě blízkého kontaktu, proto se doporučuje během epidemie sociální distanc.

Kromě jiného je přenos možný i prostřednictvím kontaminovaných předmětů (nebezpečné může být i podání ruky a následné otírání obličeje). V tomto ohledu by se měli tedy lidé vyhýbat dotýkání oči, nosu a úst, aby případnému viru neusnadnili přístup do organismu. Na závěr lze říct, že covid-19 je daleko infekčnější než chřipka, tudíž by se každý měl důsledně chránit nošením roušky, odstupy, mytím rukou a dezinfekcí.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]