Varovné signály, že tělu chybí tolik důležitý vitamín C

Vitamín C je pro správnou funkci našeho organismu nezbytný. Naše tělo jej nedokáže produkovat, a proto je důležité jej pravidelně doplňovat pomocí konzumace určitých potravin. Nejvíce vitamínu C obsahují citrusy, třešně, nebo bobulovité ovoce. I v některých druzích zeleniny jej lze nalézt, obzvlášť v paprice a zelí. Denní doporučená dávka vitamínu C pro dospělého člověka je asi 110 miligramů.

Proč je vitamín C důležitý?

Odborníci na výživu tvrdí, že bez vitamínu C se zkrátka nemůžeme jako lidé obejít. Jeho doplnění je důležité, protože:

  • posiluje kosti a tkáně těla
  • podporuje obnovu pleti
  • zvyšuje spalování tukových buněk
  • posiluje imunitu a pomáhá k absorpci železa

Jak se projevuje nedostatek vitamínu C (kyseliny askorbové)?

Pakliže vaše tělo bude postrádat vitamín C, můžete se potýkat s otoky a zánětlivými procesy kdekoliv v organismu. Nízká hladina kyseliny askorbové způsobí i krvácivost dásní, která vede k paradontóze. Rovněž vám mohou více padat vlasy, protože vitamín C je úzce spjatý s absorpcí železa, které je zodpovědné za zdravý a správný růst vlasů. Nedostatek vitamínu C je spojen i se zvýšeným výskytem krvácení z nosu. Kyselina askorbová totiž posiluje cévy obecně a pokud je jí v těle málo, cévy mohou být křehčí.

Suchá pokožka a tvorba podlitin

Vitamín C stimuluje syntézu kolagenu (podporuje pružnost pokožky) a pomáhá ji hydratovat a chránit před UV zářením. Pakliže máte vitamínu C nedostatek, vaše kůže bude začervenalá, drsná a suchá. Také se vám na těle mohou vlivem nízké hladiny kyseliny askorbové tvořit podlitiny. To se děje právě v důsledku již zmíněného oslabení cév, které jsou daleko náchylnější k poškození.

Pomalejší hojení a bolesti kloubů

Zpozorovat na sobě můžete i pomalejší hojení ran v důsledku jakéhokoliv úrazu. Vitamín C totiž podporuje regeneraci tkání a jestliže ho máte nedostatek, proces obnovy bude trvat mnohem déle. Vhodné je tedy po úraze a poranění doplňovat dostatek kyseliny askorbové jak potravinami, tak třeba doplňky stravy v podobě tabletek. Nedostatek vitamínu C může podpořit i vznik artritid, zánětů šlach a celkově budou vaše klouby bolestivější a oteklejší. Doplňujte tedy kyselinu askorbovou pravidelně a vyhnete se i těmto obtížím.

Bez vitamínu C budete mít slabou imunitu a horší náladu

Nízké množství vitamínu C v krevním oběhu může zapříčinit snížení počtu bílých krvinek, které jsou odpovědné za správně fungující imunitní systém. Je tedy možné, že bez dostatku vitamínu C budete náchylnější k různým nemocem. Doporučuje se tak v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění doplňovat kyselinu askorbovou, abyste svou imunitu posílili a vyhnuli se tak jakýmkoliv chorobám.

Pravidelná konzumace vitamínu C také udrží vaši náladu stabilní a budete plní elánu a energie. Ti, co mají málo kyseliny askorbové mohou častěji trpět zvýšeným stresem, úzkostnými stavy, depresemi a únavou.