Kdo má kočku, měl by tuto jednoduchou zdravotní kontrolu absolvovat v pravidelných intervalech. Prodlouží jí tím život

Fotografie: Depositphotos

Všichni moc dobře ví, že rakovina prsu je velmi častým onemocněním u žen. Možná jste ale nevěděli, že se objevuje i u koček.

Pokud máte doma kočku, možná víte, že se u nich může vytvořit nádor na mléčné žláze. Věděli jste ale o tom, že ho mohou dostat i kocouři? Z toho důvodu se doporučuje kočku i kocoura kastrovat před prvním rokem života, protože se tím riziko nádoru snižuje. Nádory mléčné žlázy u koček jsou oproti psům častěji zhoubné. Z toho důvodu byste měli aspoň jednou ročně svou kočku prohlížet.

Jak nádor poznat

Mléčné žlázy se nachází na spodní straně břicha a hrudníku a nádory se mohou vyskytovat ve všech mléčných žlázách. Nejčastěji se ale vyskytují blízko boku nebo v samotné bradavce. V rané fázi vypadá nádor jako malé zrnko rýže, velké zrnko písku nebo malý hrášek ležící těsně pod kůží. Někdy se také ta jedna bradavka může zdát větší, než ty ostatní.

Prohmatejte tkáň u mléčné žlázy od přední nohy k zadní. Vezměte záhyb mléčné žlázy a pomalu postupujte dál. Požádejte svého veterináře o ukázku, jak se to dělá. Někdy může kůže pod bradavkami zčervenat, zahřát se a oteče. Kůže může popraskat a tvoří se mokvající boláky. Kočka se pak bude často olizovat, aby se pokusila udržet oblast čistou. Z toho důvodu si můžete myslet, že se kočka poranila sama.

Zajděte k veterináři

Boule nebo nerovná struktura v mléčné žláze nemusí být hned rakovina. Pokud si všimnete boule nebo že něco není jako obvykle, měli byste vzít kočku k veterináři na kontrolu. Na klinice bude totiž kočka pořádně vyšetřená. Aby bylo možné říci něco více o tom, z jaké buňky se kulička skládá, bude muset veterinář z kuličky odebrat vzorky.

Fotografie: Pexels

Poté bude možné říci, jestli je nádor zhoubný, nebo ne. Pokud má kočka několik nádorů, může být doporučeno odstranit také mléčné žlázy, ve kterých nádory nejsou. Nedávno byla pozorována souvislost mezi nádory mléčné žlázy a používáním antikoncepčních pilulek u koček. Antikoncepční pilulky byste proto nikdy své kočce dávat neměli. Dávejte na svého mazlíčka pozor.

Zdroj: Sosialnytt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*