Zajímavosti o kočkách, o kterých nemají nejmenší zdání ani jejich největší milovníci

Fotografie: Depositphotos

Kočka domácí je i u nás oblíbeným mazlíčkem. Pokud máte také nějakou doma, přečtěte si zajímavosti, které o vaší tajemné kočičce možná nevíte.

V mnoha domovech tato chlupatá stvoření kralují. V lidech vyvolávají rozporuplné pocity. Buď je milujete nebo nesnášíte, jako by neexistovalo nic mezitím. Kočky jsou tak svobodomyslné, nezávislé a na rozdíl od psů, si jednoduše dělají co chtějí. Tyto povahové rysy každému nemusí vyhovovat. Najde se však mnoho lidí, kterým tajemná kočičí povaha učarovala. Patříte-li k nim, přečtěte si zajímavosti, které jste o kočkách možná dosud nevěděli.

Kočky jsou velcí spáči

Věděli jste, že kočky stráví 70 % života spaním? Průměrná kočka totiž prospí 14-18 hodin denně. Když je jí 9 let, má za sebou pouze 3 roky bdělého života. Také je potvrzené, že kočkám se zdají sny. Schopnost snění mají již od jednoho týdne života. Možná jste si všimli svalových záškubů u spících koček. Co se jim asi pěkného zdá?

Kočičí nos je stejně jedinečný jako lidský otisk prstu. Na světě neexistují dvě kočky, které by měly stejný nos. Zajímavý fakt. Pokud je vaše kočka podezřelá, že vám odnesla sendvič s tuňákem, máte velkou šanci pachatele identifikovat. Nos kočkám slouží také jako pozdrav. Dvě kočky se dotykem svých nosů zdraví. Dobrý den.

Předení koček je léčivé

Kočičí předení je stále opředeno tajemstvím. Říká se, že kočky předou, když jsou spokojené. Kočky však předou i když jsou ve stresu. Objevila se i teorie, že vrnění na určité frekvenci kočky léčí a napomáhá tělu v růstu kostí svalů a spouští ozdravné procesy. Možná kočky vyvinuly předení právě kvůli větší šanci na přežití.

Fotografie: Freepik

Všimli jste si, že dospělé kočky nemňoukají na ostatní kočky? Při komunikaci s nimi spíše předou, prskají a syčí. Mňoukání si nechávají na komunikaci s lidmi. A mají dokonce schopnost vyvinout specifické tóny, které jsou určené pouze pro jejich majitele. Pokud si s vaší kočkou dobře rozumíte, jistě víte, co vám chce zrovna sdělit. Že je to hlavně žádost o večeři a naplnění prázdné misky, vás určitě nepřekvapí.

Nemají chuť na sladké a zlepšují naše zdraví

Věděli jste, že kočka je jediný savec, který nemá chuť na sladké? To by se mnohým z nás taky hodilo. Kočky totiž nemají vyvinuté receptory na sladkou chuť a tak po dortíčkách a čokoládkách vůbec netouží, na rozdíl od jejich pánečků. Stejně jako psům může i kočkám konzumace čokolády ublížit a tak i přesto, že by nejspíš kočka po sladkém nešla, nenechávejte otevřené čokolády bez dozoru.

Studie naznačují, že majitelé koček jsou zdravější než majitelé psů. Bylo zjištěno, že majitelé koček mají menší pravděpodobnost srdečního infarktu nebo mrtvice. Kočky nejspíše na lidi působí uklidňujícím dojmem, který je možná umocněn právě frekvencí jejich vrnění. Když máte splín a vezmete si na klín vrnící kočku, nejspíše vás brzy přeladí na klidnou frekvenci. A zdraví vždy začíná u psychiky. Jsou to tedy naši malí léčitelé.

Fotografie: Freepik

Velmi zajímavou skutečností je také fakt, že kočky nejspíše přežijí, pokud na planetě dojde pitná voda. Jejich ledviny jsou tak výkonné, že dokáží vyfiltrovat sůl z mořské vody. V nerůžové budoucnosti, bez pitné vody, by tak souš mohly ovládnout právě kočky. Zajímavá představa, ale doufejme, že zrovna na tohle nedojde.

Zdroj: Sosialnytt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]