Ztráta domácího mazlíčka může způsobit daleko větší bolest, než si většina lidí dokáže připustit

Fotografie: Depositphotos

Domácí mazlíček dodává každému vašemu dni strukturu a udržuje vás aktivními. Jeho ztráta může způsobit obrovskou bolest, za kterou byste se nikdy neměli stydět.

Historie společenských zvířat je spjata s jejich domestikací. Pes byl první druh zvířete, ze kterého se kdy podařilo udělat mazlíčka. Existují nepřímé důkazy, že jako domácí mazlíček je pes chován již od dob paleolitu.

Spolu s kočkou mnohdy nejsou považováni za „pouhé“ domácí zvíře, ale za plnohodnotné členy rodiny. Jejich význam je o to silnější, že jsou s vámi schopni strávit celý den i noc. Proto je naprosto normální při jejich ztrátě zažít bolestivý pocit smutku a ztráty.

Fotografie: Freepik

Mazlíček dodává životu smysl

Vaši čtyřnozí kamarádi mají speciální schopnost udělat každý den výjimečným. Pomáhají vám překonávat výzvy a neúspěchy a mnohdy jsou důvodem, proč máte ráno vstát z postele.

V jisté studii, která byla publikována v časopise Journal of Mental Health Counseling, která byla provedena ve Spojených státech, se na více než stovce lidí ukázala jedna věc.

Fotografie: Freepik

A to jest, že existuje statisticky velmi významný rozdíl mezi tím, brát zvíře jako obyčejného domácího mazlíčka, nebo jako člena rodiny. A právě to nás přivádí k následné bolesti.

Co je ovšem celkem šokujícím zjištěním je fakt, že pro mnohé lidi je ztráta domácího mazlíčka mnohem větší bolest, než ztráta blízkého člověka. Pro někoho, kdo nikdy domácí zvíře neměl, to může znít prapodivně, ale skutečně to je pravda.

Kdo nemiluje zvíře, nemá kompletní duši

Dokonce i básník Anatole France jednou řekl: „Dokud člověk nemiluje zvíře, jeho část duše není plně probuzená. Právě hluboká bolest způsobená ze ztráty zvířete je plným probuzením této části duše i srdce.“ Lidé navíc většinou tíhnou k tomu, že promítají sebe samotné do svého mazlíčka. Naše emoce, myšlenky i nápady jsou těmto tvorům poslány – jednoduše se v nich vidíme, což naše pouto umocňuje.

Fotografie: Freepik

Další příčina velké bolesti při ztrátě mazlíčka je čas, který s mazlíčkem trávíme. Kočky a psi, kteří jsou drtivou většinou domácích mazlíčků, se obvykle dožívají 10 až 20 let života. A mít mazlíčka znamená pro mnoho lidí trávit s ním každý den, po všechna ta léta. Z těchto důvodů se nemůžete nikomu divit, když jej ztráta mazlíčka dostane, a měli byste se vždy snažit takovým lidem být oporou.

Zdroj: PetMD

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]