Muž zachránil opuštěné liščí mládě. Loajální pes ho pomohl vychovat

Dnes pro vás máme velmi zajímavý a dojemný příběh, zejména pro ty z vás, kteří máte rádi zvířata, a to nejen ta domácí, ale také divoká. Vše začalo jednoho jarního dne, kdy jeden muž našel venku pět malých mláďátek. Všiml si jich na základě zvuků, která vydávala, a zprvu se domníval, že jde o malá koťátka. Jaké bylo ale jeho překvapení, když se na malá stvoření podíval pozorněji a zjistil, že jde o několik dní stará mláďata lišky. Chvilku čekal v ústraní, ale matka liška se neobjevila.

Nicméně muž se nechtěl ukvapit, a tak odešel a na místo se vrátil až následující den, nicméně liščata byla stále na stejném místě a sama. V tu chvíli se rozhodl jednat a odnést je do útulku. Všechno bylo ale nakonec trochu jinak…

Láska na první pohled

Nejprve je totiž odnesl domů, to samozřejmě neměl dělat, protože jedno z liščat se ihned velmi upnulo na jeho dceru, která nedokázala malým liščatům odolat a vzala si jedno do ruky k pochování. Muž věděl, že to byla chyba, neboť toto mládě si k ní vytvořilo pouto, a v budoucnu by tak bylo velmi těžké navrátit ho do volné přírody.

Ostatní čtyři mláďata rychle naložil do krabíce a odvezl je do útulku, kde se o ně v jejich prvních týdnech profesionálové postarají a následně je vypustí zpět do přírody. Osud pátého liščete, které se upnulo na mužovu dceru, se ale odvíjel úplně jinak.

Nový přírůstek do psí smečky

Rodina nový přírůstek pojmenovala Wiksi a vzhledem k tomu, že kromě ní měla rodina ještě čtyři psi, malé lišče se rozhodně necítilo osamělé, naopak. Bylo také zajímavé, jak tito ostatní čtyřnozí mazlíčci malou lištičku mezi sebe přijali a starali se o ni, jako by byla jejich štěně. I ona se od nich nechala olizovat a přenášet a postupem času začala také napodobovat jejich chování, neboť se od nich učila jako od své matky.

Malé lišče také bez problémů konzumovalo veškeré psí granule, naopak kuřecí i vepřové maso, které se ho dcera snažila naučit jíst, zarputile odmítalo.

Z lišky divoké liškou domácí

Nyní Wiksi již povyrostla a k jejím zálibám patří lenošení na pohovce či na posteli. Když je venku, běhá s ostatními členy své smečky po zahradě, a i když někdy uteče, vždycky se zase vrátí za chvilku zpátky. Jak se zdá, z divoké lišky se stala liška domácí. Je klidná a velmi přátelská, každý den všechny doma nadšeně vítá po návratu z práce či ze školy. Navíc o liškách se ví, že jsou také velmi učenlivé, a tak se celá rodina těší na to, co vše se jejich mazlíček ještě naučí a čím je překvapí.

Nicméně zkušení chovatelé lišek upozorňují na to, že dospělé lišky mohou být někdy poněkud náladové a tvrdohlavé. Nezanedbatelným faktem, pokud lišku chováte doma, je také to, že v dospělosti, ať již jde o samce či samici, je s jejím chovem spojený určitý specifický zápach.

Fotografie: Petworld

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]