Veterinář vysvětluje, proč je tak důležité být přítomen při uspávání domácích mazlíčků

Fotografie: iStock

Milujeme naše domácí mazlíčky, staráme se o ně po mnoho let s láskou a oni nám péči vrchovatě oplácejí. Jednoho dne však přijde čas, kdy se musíme rozloučit.

Vzhledem k tomu, že život většiny domácích mazlíčků je kratší než ten lidský, nevyhneme se momentu, kdy náš mazlíček odejde do zvířecího nebe. Pokud je naše zvíře nemocné nebo už hodně staré, často jej chceme uchránit utrpení a odneseme zvíře k veterináři, aby ho uspal. Jeden veterinář k této situaci napsal obsáhlý příspěvek. Jak by se měli majitelé zvířete v této situaci zachovat?

Těžké odcházení

Asi nemůžeme lidem vyčítat, že je pro ně odchod milovaného zvířete velmi těžký a někteří jednoduše nesnesou pohled na jeho poslední chvilky. Nechají zvíře lékaři a asistentům a z ordinace se v tento moment vytratí, protože si chtějí milované zvíře pamatovat živé. Možná je to pro ně tak zraňující, že cítí, že by tuto situaci jednoduše nezvládli.

Toto rozhodnutí nejspíš nebývá ojedinělé. Jeden americký veterinář se s tím setkává tak často, že uveřejnil na sociálních sítích prosebný příspěvek. Ten si dává za cíl vysvětlit co se děje, když vašeho mazlíčka opustíte. Pokud tedy musíte zvíře odnést k veterináři, aby dostalo milosrdnou injekci, ale nechcete u toho být, měli byste vaše rozhodnutí ještě jednou zvážit.

Srdceryvný příspěvek

Veterinář píše majitelům: „Vy jste byly středem i smyslem jejich života. Vy jste pro ně byli rodina. I když plně chápu, že jste se takto rozhodli a nikomu nic nevyčítám, ale prosím vás, nenechávejte je samotné. Nenechte je na jejich cestě mezi životem a smrtí v místnosti plné cizích lidí, která se jim nelíbí. Možná netušíte, co se děje po tom, co opustíte místnost.

Fotografie: Freepik

Oni vás hledají. Prohlíží si každý obličej v naději, že vás uvidí. Nerozumí tomu, proč jste je opustili nemocné, staré, vyděšené a potřebují od vás útěchu. Tak nebuďte sobečtí, protože si myslíte, že je to pro vás nesnesitelné. Představte si jak se cítí oni, když je opustíte ve chvíli, kdy jsou zranitelní a potřebují vás nejvíc. A lidé jako já se je pak snaží utěšit, zmírnit jejich velké obavy a vysvětlit jim proč tam vy nemůžete zůstat.”

Podepsal se jako „unavený veterinář se zlomeným srdcem” a jeho příspěvek obletěl internet. Smrt patří k životu a vždy to tak bylo. Možná donutil některé majitele přehodnotit svoje rozhodnutí. Postaví se smrti spolu se svým mazlíčkem jako k nevyhnutelnosti, kterou je třeba přijmout a smířit se s ní. Milovaná zvířata, tak budou odcházet s klidem, vděčností a láskou.

Zdroj: Sosialnytt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]