Kočka má pozitivní vliv na člověka. Vědci upřesnili, proč se vyplatí mít doma tohoto mazlíčka

Fotografie: Freepik

Možná řadu z vás nepřekvapí, že má kočka na člověka po všech stránkách pozitivní vliv. Jako každé zvíře ovlivňuje celou řadu tělesných pochodů. Ne nadarmo je felinoterapie (léčba pomocí přítomnosti koček) tak oblíbená.

Pokud nemáte kočičky doma, můžete za nimi dojít například i do některé ze speciálních kočičích kaváren. Nyní však máme několik pozitivních zpráv pro majitele těchto fascinujících čtyřnohých stvoření.

Jaké výhody přináší kočka v bytě?

Přítomnost koček v lidském obydlí má tyto blahodárné účinky:

  • Celkově zklidní a posílí srdce: pokud jste vystavovaní dlouhodobému stresu, můžete mít potíže s kardiovaskulárním aparátem. Přítomnost koček však dokáže efektivně regulovat stres i úzkosti, tudíž vás tyto skvělá zvířata ochrání například před vznikem infarktů.
Fotografie: Freepik
  • Kočky jsou skvělými společníky v těžkých časech: především pro opuštěné lidi mohou být kočky spásou. Pozitivně působí na psychiku už jen svou milou přítomností.
  • Jako indikátor dobrého srdce: některé studie přišly s tím, že lidé chovající kočky jsou pro okolí daleko důvěryhodnější a laskavější. Především při výběru partnera to lidé berou v potaz.
Fotografie: Pixabay
  • Kočky mají vliv na emoční inteligenci: statistiky praví, že lidé s kočkami mívají daleko lepší a vyšší vzdělání. Rovněž rozvíjí i emoční inteligenci, která je v mezilidských vztazích neméně důležitá.

Další důvody, proč si pořídit kočku

Kromě jiného je péče o kočku méně náročná než třeba o psa. Tato čtyřnohá stvoření jsou plně samostatná a nevyžadují tolik potravy. Váš rodinný rozpočet tedy s kočkou rozhodně neutrpí.

Fotografie: Pixabay

Kočky také dokážou nahradit lidskou společnost. Vhodné jsou tedy zejména pro osamělé lidi. Budou věrnými společnicemi za každé situace. Další vědecké výzkumy potvrdily, že děti, které vyrůstají s kočkami v bytě, mají mnohem silnější imunitní systém nežli jejich vrstevníci.

Je rovněž všeobecné známé, že zvířata dokážou vycítit nebezpečí. Proto dejte šanci kočce, může vám zachránit život. Upozorní například na unikající plyn, nebo kouř značící požár v blízkém okolí.

Fotografie: Pixabay

A ještě tu máme jedno velmi zajímavé vědecké zjištění. Pokud budete spát vedle svého kočičího kamaráda, váš spánek se stane záhy klidnějším, hlubším, kvalitnějším a ráno se budete cítit jako rybičky. Už nikdy vás tedy nepřekvapí nespavost, neklid a ranní únava.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]