Příznaky, kterými nám tělo signalizuje nedostatek vitamínu D

Fotografie: Pixabay

Vitamín D patří společně s vitamíny C, B a A k nejdůležitějším vitamínům, které mají pro náš organismus nezastupitelný význam. Oproti jiným vitamínů ho nemusíme nutně získávat jen z potravy, či případně z potravinových doplňků, ale také z pobytu na sluníčku.

Vitamín D totiž vzniká rovněž účinkem slunečních paprsků na naši kůži. Dalo by se tedy říci, že vzhledem k tomu, že venku pobýváme všichni, jeho nedostatek by neměl být problém. Opak je ale pravdou, více než polovina české populace, dětí, dospělých i seniorů, nemá ve svém organismu dostatečné množství tohoto důležitého vitamínu.

Příznaky, že můžete trpět nedostatkem vitamínu D

Naštěstí nám naše tělo nedostatek vitamínu D dává často najevo nejrůznějšími varovnými příznaky. Pokud se u vás vyskytne některý z dále uvedených problémů, měli byste vyhledat lékaře a nechat si udělat krevní test, na jehož základě se případný nedostatek vitamínu D potvrdí.

Jedním z častých projevů nedostatku vitamínu D je melancholie a sklony k depresím a úzkostem. Vzhledem k tomu, že vitamín D patří mezi vitamíny rozpustné v tucích, větší sklon k jeho nedostatku mívají také lidé s nadváhou.

Také osoby trpící  Crohnovou chorobou, celiakií či citlivostí na lepek mohou být vzhledem k pravidelným střevním problémům náchylnější k nedostatku vitamínu D. Rovněž nejrůznější bolesti svalů, kloubů a kostí jsou častým průvodním jevem nedostatečného množství tohoto vitamínu.

Senioři jako nejvíce ohrožená skupina

Vzhledem k tomu, že jedním z nejdůležitějších zdrojů vitamínu D je sluneční záření, patří obecně k osobám ohroženým nedostatkem tohoto vitamínu starší lidé, kteří tráví většinu času doma, zejména v podzimních a zimních měsících. Nejlepším řešením, kromě případných potravinových doplňků, je, pokud mohou tyto osoby alespoň několik minut denně strávit například na zahrádce či alespoň u otevřeného okna, aby se jejich kůže na chvilku vystavila slunečním paprskům.

Vitamín D je velmi důležitý pro náš imunitní systém a jeho nedostatek pak může způsobit to, že jsme náchylnější k nejrůznějšímu nachlazení, chřipce či respiračním problémům, i proto je pro seniory jeho dostatečné množství tak důležité.

Přírodní zdroje vitamínu D

Kromě slunečního záření jsou přirozenými zdroji vitamínu D také některé potraviny, zejména tučné ryby, jako například losos, tuňák či makrela. Ryby navíc kromě vitamínu D obsahují i vysoké množství zdraví prospěšných omega-3-mastných kyselin. Vitamín D najdeme také v mléce, a to nejen v kravském, které ho obsahuje přirozeně, ale také v tom rostlinného původu, například rýžovém či sójovém, která jsou jím obohacována.

Podobně jsou na tom rovněž pomerančové džusy, i do nich je vitamín D přidáván. K dalším bohatým zdrojům vitamínu D patří vaječné žloutky či obiloviny a cereálie. V neposlední řadě jsou jeho skvělým zdrojem také hovězí játra, jejich negativem ale je, že obsahují poměrně vysoké množství cholesterolu.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]